Strony

środa, 2 maja 2012

Prywatne korporacje ruszają w kosmos

Pod tekstem poświęconym rzekomej wyprawie Apollo 20 padły stwierdzenia, że jednym z powodów utajnienia tych misji lub przynajmniej ukrycia prawdziwej skali eksploracji kosmosu mogą być złoża odkryte na powierzchni naszego naturalnego satelity. Wśród najprzeróżniejszych teorii dotyczących Księżyca pojawiają się również takie mówiące o tym, że na jego powierzchni od dawna istnieją i działają tajne kopalnie zajmujące się wydobywaniem cennych surowców. Nawet jeśli podobne informacje to jedynie zwykłe wymysły różnego rodzaju fantastów to z pewnością złoża znajdujące się na krążących w przestrzeni kosmicznej mogą kusić wielu potencjalnych inwestorów.

Zapewne między innymi to skłania kolejne państwa i firmy prywatne do otwarcia własnych programów kosmicznych. Według pierwszych deklaracji prywatne koncerny przymierzają się by przy wykorzystaniu stacjonujących na orbicie teleskopów rozpocząć poszukiwania cennych pierwiastków. Następnie w kierunku asteroid wysłane zostaną roboty, których zadaniem będzie przygotowanie stacji wydobywczych. 

Do wyścigu szykuje się między innymi firmy Planetary Resources finansowana przez gigantów z Doliny Krzemowej, takich jak twórcy Google Larry Page i Eric Schmidt. Ambicją spółki jest zapisanie się w historii eksploracji kosmosu. W przestrzeń kosmiczną wypuszczonych zostanie wiele niewielkich (20 kg) i relatywnie tanich (1/100 wartości tradycyjnych satelitów) sond typu Arkyd. Ich zadaniem będzie zlokalizowanie na znajdujących się najbliżej Ziemi asteroidach wartościowych minerałów, w tym między innymi związków wody, którą wykorzystać będzie można zarówno do podtrzymywania życia jak i wytwarzania paliw, które z kolei poniosą pojazdy w dalszą podróż. 

Jak stwierdził w oficjalnym komunikacie wysłanym do prasy współzałożyciel Planet Resources Eric Anderson: 

"Woda jest być może najcenniejszym surowcem na świecie. Dostęp do bogatej w wodę asteroidy w ogromnym stopniu przyczyni się do zakrojonej na szeroką skalę eksploracji systemu słonecznego. Co więcej, poza rolą jaką pełni ona w podtrzymywaniu procesów życiowych, woda może być również rozdzielona w tlen i wodór, z których pierwszy niezbędny jest do oddychania, zaś drugi stanowi składnik paliwa rakietowego."

Pierwsze modele mają zostać wysłane w ciągu najbliższych 18-24 miesięcy, osoby wspierające projekt dysponują kapitałem, którego pozazdrościć może niejedno państwo. W momencie kiedy wiele z nich pogrążonych jest w kryzysie i nie może sobie poradzić z istniejącymi problemami, sektor prywatny zdobywa kosmos.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami