piątek, 23 lipca 2021
Piętnaście procent Amerykanów wierzy, że Stany Zjednoczone są kontrolowane przez czcicieli szatana
poniedziałek, 19 lipca 2021
W 1972 roku naukowcy z MIT przewidzieli „globalny upadek” w tym stuleciu – nowe dane mogą udowodnić ich poprawność
W 1972 roku zespół naukowców z MIT wykorzystał model komputerowy, aby spojrzeć w przyszłość ludzkości po otrzymaniu zlecenia od Klubu Rzymskiego, międzynarodowej grupy czołowych naukowców, naukowców, liderów biznesu i polityków. Raport – Granice wzrostu – wykorzystał systematyczny model dynamiki, znany jako Świat3, aby przyjrzeć się złożonym interakcjom między populacją ludzką, produkcją przemysłową, zanieczyszczeniem, produkcją żywności i zasobami naturalnymi Ziemi.
czwartek, 15 lipca 2021
Gdzie inwestują Chińczycy?
Chińskie inwestycje napędzają megaprojekty na całym świecie. To ich metoda na tzw. "miękką dyplomację", która od 2000 roku przekroczyła 270 miliardów dolarów.
AidData, laboratorium badawcze w Globalnym Instytucie Badawczym W&M, skompilowało ogromną bazę danych projektów wspieranych przez Chiny z lat 2000–2017. Podsumowując, daje to kompleksowe spojrzenie na wysiłki Chin na rzecz zwiększenia swoich wpływów w krajach na całym świecie, zwłaszcza w Afryce i Azji Południowej.
Pekin zwiększył skalę i wyrafinowanie swoich uwertur w zakresie dyplomacji publicznej, […] ale infrastruktura będąca częścią dyplomacji finansowej przyćmiewa inne narzędzia dyplomacji publicznej Pekinu – mówi dla serwisu Visual Capitalist Samantha Custer, dyrektor ds. analizy polityki, AidData
Gdzie zatem inwestują Chińczycy?
Kluczowa jest jak widać Afryka, ale chińskich inwestycji nie brakuje również w Pakistanie, Iranie, Ameryce Środkowej oraz w Europie, gdzie szczególnym zainteresowaniem cieszą się Grecja i Turcja, Białoruś oraz Ukraina.
środa, 14 lipca 2021
Niemcy powołują kosmiczne siły zbrojne. Czym będzie się zajmowało "Weltraumkommando"?
Siły zbrojne Republiki Federalnej Niemiec ogłosiły powołanie nowego typu dowództwa mającego koncentrować się na przestrzeni kosmicznej.
Minister obrony Kramp-Karrenbauer utworzył „dowództwo kosmiczne” Bundeswehry. Twierdzi on, że w ciągu ostatnich kilku lat w poszczególnych krajach zaobserwowano odpowiedni rozwój zdolności. NATO konkretnie wymienia Rosję i Chiny. Ewentualnej konfrontacji w kosmosie nie trzeba więc wyobrażać sobie w taki sposób, by – jak w filmie science fiction – statki kosmiczne strzelały do siebie. Państwa będą raczej dążyć do ochrony swoich satelitów w kosmosie w taki sposób, aby życie na Ziemi mogło trwać normalnie.
Nowe dowództwo kosmiczne w Uedem w Nadrenii Północnej-Westfalii początkowo ma niewiele wspólnego z „Gwiezdnymi Wojnami”. Przede wszystkim Bundeswehra chce lepiej uchwycić to, co dzieje się wysoko w kosmosie, w tym to, co nawiasem mówiąc zawiera pogoda. Śmieci kosmiczne mogą również stanowić zagrożenie dla satelitów lub samej ziemi.
Nowe dowództwo ma zatem przede wszystkim edukować ludzi. A przy okazji to pierwszy krok w realizacji zapowiedzianej niedawno reformy Bundeswehry. Aby przeprowadzić własny atak w kosmosie na innego satelitę, Niemcy nie były jeszcze w stanie tego zrobić militarnie. Jest już jasne, że na atak z kosmosu zareaguje się w porozumieniu z partnerami sojuszu.
Na ostatnim szczycie w czerwcu NATO po raz pierwszy zdecydowało, że atak w kosmosie może wywołać sprawę sojuszu. Innymi słowy: atak na jednego w kosmosie może być postrzegany jako atak na wszystkie kraje NATO. Powinna o tym decydować – w każdym przypadku z osobna i tu na ziemi – najwyższy organ decyzyjny NATO, Rada Północnoatlantycka.