wtorek, 21 grudnia 2021

Paszporty covidowe w mikroczipie - inwigilacja czy wygoda?

Szwedzki startup Epicenter przedstawił wczoraj implant z mikrochipem wielkości ryżu, który przechowuje pod skórą paszport szczepionki COVID i jest odczytywany za pomocą technologii wykorzystywanej do przyjmowania płatności zbliżeniowych

Epicenter, startup z siedzibą w Sztokholmie, zaprezentował nowy sposób noszenia paszportu szczepionki przeciw COVID – w postaci mikroczipa wszczepionego pod skórę.

Implant może być odczytany przez dowolne urządzenie korzystające z protokołu komunikacji bliskiego pola (NFC) – technologii wykorzystywanej do płatności zbliżeniowych i systemów dostępu bezkluczykowego.

Na filmie udostępnionym przez Epicenter, Hannes Sjöblad, dyrektor ds. dystrybucji, trzyma chip w ramieniu i po prostu macha nad nim smartfonem, aby sprawdzić status szczepień.

„Implanty to bardzo wszechstronna technologia, którą można wykorzystać do wielu różnych rzeczy, a teraz bardzo wygodnie jest mieć zawsze dostępny paszport COVID na implancie” – powiedział w oświadczeniu.





poniedziałek, 20 grudnia 2021

Czy Rosja i Chiny zbudują alternatywny system finansowy?

Rosja i Chiny mogą podjąć próby uderzenia w sam fundament współczesnego ładu finansowego. Chodzi o możliwe wycofanie się obu tych państw z systemu SWIFT. Jak zwięźle wyjaśnił asystent prezydenta ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow, Putin i Xi zgodzili się stworzyć „niezależną strukturę finansową dla operacji handlowych, na którą nie miałyby wpływu inne kraje”.

Źródła dyplomatyczne, nieoficjalne, potwierdziły, że struktura może zostać ogłoszona na wspólnym szczycie przed końcem 2022 roku.

To oszałamiająca zmiana gry na więcej niż jeden sposób. Była ona szeroko omawiana w poprzednich bilateralnych oraz podczas przygotowań do szczytów BRICS – skupiała się głównie na zwiększeniu udziału juana i rubli w rozliczeniach rosyjsko-chińskich, z pominięciem dolara amerykańskiego i otwarciu nowych opcji giełdowych dla rosyjskich i chińskich inwestorów.

Teraz doszliśmy do kryzysu. Katalizującym wydarzeniem był nie kto inny jak amerykańskie jastrzębie, które przedstawiły – finansowo nuklearny – pomysł wyrzucenia Rosji z SWIFT, sieci komunikacyjnej używanej przez ponad 11 000 banków w ponad 200 krajach, a także instytucje finansowe do szybkich transferów pieniężnych na całym świecie.

Odcięcie Rosji od SWIFT byłoby częścią nowego pakietu ostrych sankcji wobec Rosji, ale tym razem przy wsparciu potęgi chińskiej, system ten nie może zostać ot tak zignorowany. 


sobota, 11 grudnia 2021

USA z powodzeniem unowocześniają swój arsenał atomowy

Amerykańska Narodowa Administracja Bezpieczeństwa Jądrowego (NNSA) Departamentu Energii USA ogłosiła w czwartek 9 grudnia, że „pomyślnie” zmodernizowała pierwszą grawitacyjną bombę atomową typu B61, dzięki któremu znacząco zwiększy potencjał odstraszania nuklearnego z powietrza w kraju, co ma szczególne znaczenie w obliczu groźby wojny z Rosją na Ukrainie i Chinami na Morzu Południowochińskim lub w Cieśninie Tajwańskiej.

Wartość programu NNSA w sumie osiągnęła wielkość 12 miliardów dolarów a jego celem była modyfikacja starzejących się termojądrowych bomb grawitacyjnych B61 na potrzeby współczesnego pola bitwy. Broń po raz pierwszy weszła do służby pod koniec lat 60. i wymagała modernizacji, aby była bardziej skuteczna i wydłużyła swoją żywotność o kolejne dwie dekady.

Pierwsza grawitacyjna bomba atomowa B61-12 toruje drogę dla około 480 bomb. NNSA spodziewa się, że produkcja na pełną skalę rozpocznie się w maju 2022 roku i potrwa do 2026 roku.

„Dzięki temu programowi dostarczamy Departamentowi Obrony system, który poprawia dokładność i zmniejsza wydajność bez zmiany cech wojskowych, jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo, ochronę i niezawodność”

 

— stwierdziła Jill Hruby, podsekretarz Departamentu Energii i administrator NNSA. .

piątek, 10 grudnia 2021

Złodzieje korzystają z Apple Air Tags do zlokalizowania luksusowych samochodów

Apple AirTags to świetne urządzenie do śledzenia, gdy zgubisz portfel lub plecak. Ale złodzieje w Kanadzie używają tych urządzeń do śledzenia i kradzieży luksusowych pojazdów.

„Markowe znaczniki powietrza są umieszczane w niewidocznych miejscach docelowych pojazdów, gdy są one zaparkowane w miejscach publicznych, takich jak centra handlowe lub parkingi” – napisała w oświadczeniu policja regionalna Yorku.

Region York to gmina w południowym Ontario w Kanadzie. Od września zarejestrowano już pięc incydentów, w których podejrzani umieszczali AirTags na pojazdach z wyższej półki, aby później móc je zlokalizować i ukraść.

„Złodziej  śledzą wybrane pojazdy do miejsca zamieszkania ofiary, gdzie samochód zostaje skradziony z podjazdu” – powiedziała policja.

Policja regionalna w York podała przykład jednego AirTag znalezionego w gnieździe światła przyczepy ciężarówki. 

Czym są Apple AirTags?

AirTags wykorzystują technologię ultraszerokopasmową i wykorzystują crowdsourcingową sieć urządzeń Apple Find My (szacuje się, że na całym świecie jest miliard urządzeń, które wykrywają i anonimowo raportują emitowane sygnały Bluetooth) do wykrywania beaconów w kształcie krążka. Gdy urządzenie pinguje AirTag, do właściciela wysyłane jest powiadomienie o dokładnej lokalizacji brakującego elementu. W tym przypadku lokalizacja docelowego samochodu.


poniedziałek, 6 grudnia 2021

Piractwo w XXI wieku - gdzie dzisiaj można jest spotkać?

Okazuje się, że wraz z końcem czasu wielkich galeonów, nie skończył się czas piratów. Na Ziemi wciąż są miejscach, w których istnieje ryzyko napotkania prawdziwych piratów a spotkanie to może skończyć się śmiercią.

Serwis Commercial Crimes Services przygotował zesttawienie obszarów, w których istnieje ryzyko napotkania grup trudniących się piractwem. Obecnie najbardziej niebezpiecznym pozostaje wciąż tzw. Róg Afryki, a więc wybrzeża Somalii i Etiopii będące z resztą położone niezwykle blisko ruchliwego szlaku handlowego biegnącego przez Kanał Sueski z Azji do Europy.

Nie jest to jednak jedyne problematyczne miejsce - równie niebezpieczna jest Cieśnina Malakka i wybrzeża Indonezji a także zachodnie wybrzeże Afryki, szczególnie Zatoka Gwinei. Mniej niebezpieczne są już takie miejsca jak Morze Południowochińskie, Ocean Indyjski czy Morze Karaibskie. Czy w związku z rosnącymi niepokojami na świecie przybędzie obszarów zagrożenia?
 

Źródło danych: https://icc-ccs.org/piracy-reporting-centre/live-piracy-map Opracowanie mapy: https://www.facebook.com/SimonGerman600/photos/a.532428753835562/1267735523638211/


- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf