środa, 20 marca 2019

Ludzie - podobnie jak inne zwierzęta - mogą wyczuć pole magnetyczne Ziemi

Różne gatunki - bakterie, ślimaki, żaby, homary - zdają się wykrywać ziemskie pole magnetyczne, a niektóre zwierzęta, takie jak ptaki wędrowne, polegają na nim w nawigacji. Ale testowanie podobnego zmysłu u ludzi było do tej pory trudne. Eksperymenty z lat 70., w których uczestnicy z zawiązanymi oczami prosili o wskazanie odpowiedniego kierunku, po tym jak zostali obróceni dookoła lub poprowadzeni daleko od domu, dawały niespójne wyniki.Biofizyk Joe Kirschvink z California Institute of Technology (Caltech) w Pasadenie jest weteranem poszukiwań . Wykorzystując elektroencefalografię (EEG), jego zespół zarejestrował aktywność mózgu z elektrod na skórze głowy w celu znalezienia odpowiedzi na zmiany w silnie kontrolowanym polu magnetycznym równym sile Ziemi.

Efekt pojawił się u mniej niż jednej trzeciej uczestników, co może wskazywać, że czynniki genetyczne lub doświadczenia z przeszłości wpływają na wrażliwość osoby na pole magnetyczne, mówi neuronaukowiec poznawczy Shinsuke Shimojo, inny członek zespołu Caltech. W tajemniczy sposób zmiana została zarejestrowana tylko wtedy, gdy pole zostało obrócone w lewo.

Jeśli ludzie naprawdę używają czujnika opartego na magnetycie, istnieją inne obawy, które należy zbadać, mówi Kirschvink, takie jak to, czy magnesy w zestawach słuchawkowych w lotnictwie mogą osłabić poczucie kierunku u pilotów i czy silne pole magnetyczne generowane przez maszyny MRI może w jakiś sposób zmienić nasze magnetyt.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf