sobota, 2 maja 2020

Światowy wyścig w poszukiwaniu szczepionki na COVID-19


Nowa rywalizacja, w której szpiegostwo gospodarcze wiedzie prym. Obecnie wyścig w poszukiwaniu szczepionki na COVID-19 rozpoczęło większosć wysoko rozwiniętych krajów. I można śmiało powiedzieć, szpiegostwo jest obawą wszystkich naukowców. 


Rząd Stanów Zjednoczonych, którego wyścig o szczepionkę przeciwko COVID-19 jest objęty kryptoninem WARPSPEED, ostrzegł swoich ekspertów biomedycznych, że zagraniczne agencje wywiadowcze mogą próbować szpiegować ich badania. To ostrzeżenie zostało przekazane korespondentowi BBC ds. Bezpieczeństwa Gordonowi Corerze 1 kwietnia przez Billa Evaninę, dyrektora Narodowego Centrum Kontrwywiadu i Bezpieczeństwa (NCSC). NCSC jest częścią Biura Dyrektora Wywiadu Narodowego (ODNI), amerykańskiej agencji utworzonej po atakach z 11 września 2001 r. W celu koordynowania działań amerykańskich agencji szpiegowskich. Misją NCSC jest zarządzanie działaniami kontrwywiadu rządu USA.


Według BBC inne rządy zachodnie, w tym rządy Zjednoczonego Królestwa i Kanady, ostrzegły, że zagraniczni szpiedzy rozpoczęli działalność w dziedzinie wywiadu biomedycznego, próbując ukraść dane naukowe związane z COVID-19. W marcu kanadyjskie Centrum ds. Bezpieczeństwa cybernetycznego ostrzegło, że dane dotyczące badań i rozwoju związane z pandemią mogą być celem „wyrafinowanych aktorów zagrożeń” działających online.

BBC zauważa jednak, że zachodnie agencje wywiadowcze mogą być również zainteresowane danymi biomedycznymi z Chin i innych krajów. Ich zainteresowanie może być dwojakie: z jednej strony próba ustalenia dokładnego źródła pandemii SARS-CoV-2 i dokładnego obciążenia wirusem w tych krajach, z drugiej zaś próba kradzieży informacji o „badaniach nad szczepionki i leczenie ”.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf