wtorek, 9 czerwca 2020

Naukowcy odkryli, która grupa krwi jest najbardziej odporna na COVID-19 ... i kolejny korelacje z malarią!


Firma zajmująca się badaniem genetycznym odkryła, że ​​krew typu O jest szczególnie odporna na SARS-CoV-2, wirus wywołujący Covid-19.W poniedziałkowym oświadczeniu firma stwierdziła, że ​​wstępne wyniki ponad 750 000 uczestników ujawniły wskazówki, dlaczego niektórzy ludzie odczuwają niewielkie objawy lub wcale, podczas gdy inni poważnie chorują, według Bloomberga .

Wiele innych grup, w tym konkurent 23andMe Ancestry Inc., przeczesuje genom, aby pomóc zrozumieć wirusa. Wiadomo, że czynniki takie jak wiek i podstawowe warunki zdrowotne mogą decydować o tym, jak ludzie sobie radzą po zachorowaniu na Covid-19 . Ale same te czynniki nie wyjaśniają szerokiej różnorodności objawów ani dlaczego niektórzy ludzie chorują na tę chorobę, a inni nie. Badanie genetyki osób bardziej podatnych na SARS-CoV-2 może pomóc w identyfikacji i ochronie osób bardziej zagrożonych, a także przyspieszyć leczenie i opracowywanie leków. - Bloomberg

Być może najciekawsze jest to, że krew typu O wiąże się również z 66% zmniejszeniem prawdopodobieństwa wystąpienia ciężkiej malarii w porównaniu z grupami krwi innych niż O, zgodnie z badaniem z 2007 roku .

To może wyjaśniać, dlaczego hydroksychlorochina i inne leki przeciwmalaryczne wykazały skuteczność w leczeniu COVID-19

W ubiegłym tygodniu w recenzowanych badaniach analizujących geny ponad 1600 pacjentów z koronawirusem we Włoszech i Hiszpanii, którzy doświadczyli niewydolności oddechowej, zasugerowano, że grupa krwi może odgrywać rolę w nasileniu choroby. Stwierdzono, że pacjenci z krwią typu A byli powiązani z 50% wzrostem prawdopodobieństwa, że ​​będą potrzebować respiratora. Wyniki były podobne do wcześniejszych badań chińskich dotyczących podatności na COVID-19.

„ Istnieją również doniesienia o powiązaniach między Covid-19, krzepnięciem krwi i chorobami sercowo-naczyniowymi ” - powiedział główny badacz w badaniu 23andMe, Adam Auton. „Te raporty zawierały pewne wskazówki dotyczące tego, które geny mogą być istotne”.

Badanie 23andMe, które dotyczyło raczej podatności niż ciężkości choroby, obejmowało 10 000 uczestników, którzy powiedzieli firmie, że mają Covid-19.

Badanie wykazało, że osoby z krwią typu O są od 9% do 18% mniej prawdopodobne niż osoby z innymi grupami krwi, które wykazały pozytywny wynik testu na obecność wirusa . Jednak badania wykazały niewielką różnicę w podatności między innymi grupami krwi. Kiedy naukowcy dostosowali dane, aby uwzględnić takie czynniki, jak wiek i wcześniej istniejące choroby, a także gdy ograniczyły one dane tylko do tych, u których istnieje duże prawdopodobieństwo narażenia, takich jak pracownicy służby zdrowia, wyniki były takie same. - Bloomberg

Auton twierdzi, że chociaż wyniki są obiecujące, konieczne są większe badania.

„To sam początek; nawet przy tych rozmiarach próbek znalezienie powiązań genetycznych może nie wystarczyć” - powiedział. „Nie jesteśmy jedyną grupą, która na to patrzy, i ostatecznie społeczność naukowa może potrzebować połączyć swoje zasoby, aby naprawdę odpowiedzieć na pytania dotyczące powiązań między genetyką a Covid-19”.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf