piątek, 20 listopada 2020

[PILNE] Biały Dom odcina FED od pieniędzy!

Sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin zablokował programy pożyczkowe Rezerwy Federalnej, spotykają się z oczywistą reakcją ze strony banku centralnego, który podkreśla, że są one potrzebne do wspierania gospodarki, gdy pandemia koronawirusa wciąż szaleje.

W liście wysłanym w czwartek do prezesa Fed, Jerome'a ​​Powella, Mnuchin zwrócił się do banku centralnego o zwrot około 455 miliardów dolarów niewykorzystanych funduszy na programy, które mają wygasnąć 31 grudnia. Dodał, że Kongres będzie mógł wtedy wykorzystać te pieniądze na inne cele.

Decyzja wymusiłaby zakończenie kilku programów, które miały pomóc firmom borykającym się z pandemią siejącą spustoszenie w amerykańskiej gospodarce. Pieniądze zostały odłożone w marcu w ramach CARES Act, pakietu stymulacyjnego o wartości 2 bilionów dolarów, który miał wesprzeć słabnącą gospodarkę, między innymi poprzez udzielanie pomocy finansowej i pożyczek firmom znajdującym się w trudnej sytuacji.

Programy Fed „wyraźnie osiągnęły swój cel” - napisał Mnuchin. „Rynki zareagowały pozytywnie, spready zostały zaostrzone, a banki kontynuowały udzielanie kredytów”.

Ale bank centralny natychmiast skrytykował decyzję. Fed, który zazwyczaj unika komentowania drażliwych kwestii politycznych, odpowiedział w oświadczeniu, mówiąc, że „wolałby, aby cały zestaw placówek ratunkowych utworzonych podczas pandemii koronawirusa nadal pełnił ważną rolę jako zabezpieczenie dla naszych wciąż napiętych i wrażliwych gospodarka."

Powell powiedział na początku tego tygodnia, że ​​jest zbyt wcześnie, aby zakończyć programy pożyczkowe. „Kiedy nadejdzie właściwy czas i nie sądzę, że nadszedł jeszcze lub wkrótce, odłożymy te narzędzia” - powiedział podczas wydarzenia we wtorek.

Mnuchin bronił swojej decyzji w piątek rano w CNBC, mówiąc, że nie była ona polityczna i że po prostu postępuje zgodnie z intencją prawa.

„Rynki powinny być bardzo wygodne, ponieważ zostało nam dużo miejsca”. powiedział. „W zakresie, w jakim wymagają one reaktywacji, mamy ponad 800 miliardów dolarów pojemności, więc uważam to za całkiem niezłą bazookę”.


1 komentarz:

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf