poniedziałek, 25 listopada 2019

Naukowcy wszczepili nowe wspomnienia do mózgu ptaka

Naukowcom udało się zakodować fragmenty piosenki w mózgu małego ptaka. W czasopiśmie Science naukowcy opublikowali, że sztuczna aktywacja neuronów w sieci HVC-NIf może symulować efekt doświadczania i uczenia się. Zastosowano techniki do manipulacji aktywnością neuronów między regionami mózgu. NIf i HVC, kodują w ten sposób wspomnienia ptaka, który nie doświadczył „korepetycji” od swojego ojca.


„Po raz pierwszy potwierdziliśmy obszary mózgu, które kodują wspomnienia o celach behawioralnych - te wspomnienia, które prowadzą nas, gdy chcemy naśladować cokolwiek, od mowy po naukę gry na fortepianie” - dr Todd Roberts, neurolog z O'Donnell Brain z UT Southwestern Instytut, powiedział w oświadczeniu. „Odkrycia pozwoliły nam zaszczepić te wspomnienia ptakom i pokierować nauką ich pieśni”.

Ptaki nie były jednak w stanie nauczyć się całej piosenki, ponieważ te dwa regiony mózgu zajmują się tylko niektórymi częściami procesu uczenia piosenki u ptaków.

Gdybyśmy odkryli inne ścieżki, moglibyśmy hipotetycznie nauczyć ptaka śpiewać jego pieśń bez interakcji ze strony ojca” - powiedział dr Roberts. Jeśli chodzi o wszczepianie piosenek do ludzkich mózgów- do tego jest jeszcze daleko. Dr Roberts wyjaśnił, że ludzki mózg i sieci związane z mową są „niezwykle skomplikowane” w porównaniu z ptakami śpiewającymi. 


Niemniej jednak ta dziedzina optogenetyki może wkrótce mieć rzeczywiste zastosowania dla ludzi. Na przykład naukowcy twierdzą, że ich praca może być wykorzystana do pogłębienia naszego zrozumienia procesów neuronowych i genów związanych z zaburzeniami mowy u ludzi. Może również odpowiadać na pytania dotyczące tego, dlaczego niektóre geny związane z mową są zakłócane u osób z autyzmem lub innymi zaburzeniami neurorozwojowymi.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf