środa, 27 listopada 2019

Starożytna egipska trumna zawiera najstarszą znaną „mapę” podziemnego świataW 2012 r. Archeolodzy otworzyli grobowiec w nekropolii środkowej Egiptu. Odkryto zapisany tekst “Księgi dwóch dróg” na jednej z trumien.


Kopia pochodzi sprzed co najmniej 4000 lat. Naukowcy wiedzą o tym, ponieważ grób zawiera inskrypcje, które wspominają Dżejutinachta I. Starożytnego nomarchę z okresu od 21 do 20 wieku p.n.e. Chociaż wcześniej zakładano, że trumna zawierała kiedyś jego ciało, to badacze podkreśla, że ​​tak naprawdę należała ona do nieznanej, zamożnej kobiety o imieniu Ankh. 

Wydaje się, że grób był wielokrotnie odwiedzany przez złodziejaszków, którzy usunęli niektóre kosztowności. Jednak archeologom udało się odzyskać dwa drewniane panele wraz z niektórymi wierszami tekstu hieroglificznego. Małe fragmenty tekstu zostały uznane za część “Księgi dwóch dróg”.

Kilka wersji tej książki zostało wcześniej odkrytych przez badaczy, ale uważa się, że ta wersja jest najwcześniejszym znalezionym egzemplarzem. Nazwa tekstu odnosi się do dwóch dróg, którymi umarli mogą podróżować do świata podziemnego, szukać ochrony przed istotami nadprzyrodzonymi i wejść do królestwa Ozyrysa, egipskiego boga świata podziemnego i sędziego umarłych. 

Książka jest częścią obszernego dzieła znanego jako The Coffin Texts, które obejmuje 1185 zaklęć oraz religijnych pism o życiu pozagrobowym. Teksty trumienne są również jednym z dzieł, które składają się na Księgę Umarłych, starożytny egipski zbiór tekstów przedpogrzebowych składających się z zaklęć związanych z zaświatami. Niezależnie od precyzyjnej interpretacji, Księga Dwóch Ścieżek stanowi kolejne silne przypomnienie tego, jak śmierć i życie pozagrobowe od dawna odgrywają ważną rolę w kulturowych wyobrażeniach ludzi.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf