środa, 12 lutego 2020

Co się dzieje obecnie w Czarnobylu? Zaskakujące informacje z strefy 0

Od wielu lat regularnie prowadzone są badania w regionie niektywnego reaktora, który wybóchł w 1986 roku. Opuszczone miejsce działa od bardzo dawna jako laboratorium, dając badaczom wgląd w fizyczny wpływ promieniowania na życie roślin i zwierząt.


Niedawno opublikowano informacje, o ciekawym gatunku grzybów, które zdaje się być "przyciągane" przez promieniowanie i w rzeczywistości mogą pomóc w rozkładzie i neutralizacji promieniowania z środowiska. 
W 1991 roku rozpoczęto eksplorację obszaru wokół reaktora za pomocą robotów, właśnie wtedy zwrócono uwagę na grzyby z czarnymi plamami rosnące na ścianach jednego z reaktorów jądrowych. Grzyby powolnie rozkładają radioaktywny grafit z samego rdzenia, który rozrzucony został wokół budynku. Co więcej rozprzestrzeniają się w kierunku źródła promieniowania, jakby były przez nie przyciągane. 

Dalsze badania przeprowadzone w 2007 r. Na Uniwersytecie Saskatchewan wykazały, że promieniowanie przyciąga różne rodzaje grzybów. Zespół pod kierownictwem profesor Ekateriny Dadachowej zauważył, że niektóre rodzaje grzybów rosły szybciej po ekspozycji na promieniowanie.

Trzy badane gatunki to Cladosporium sphaerospermum, Cryptococcus neoformans i Wangiella dermatitidis, z których wszystkie rosły szybciej po ekspozycji na promieniowanie. Naukowcy uważają, że gatunki tych grzybów zawierające duże ilości melaniny, pozwalają im wchłonąć promieniowanie i przekształcić ją w energię chemiczną do wzrostu.

Kolejne badanie uzupełniające, w którym osiem gatunków zebranych z obszaru Czarnobyla zostało wysłanych do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), rozpoczęło się w 2016 r., Ale nie zostało jeszcze opublikowane. Naukowcy z niecierpliwością czekają na wyniki badań, biorąc pod uwagę, że próbki są narażone na 40 do 80 razy większego promieniowania niż na Ziemi. Jeśli to badanie się powiedzie, eksperci mają nadzieję, że zdobytą wiedzę można wykorzystać do produkcji leków, które mogłyby chronić astronautów przed promieniowaniem podczas długoterminowych misji.
Badania nad tymi grzybami mogą stać się przełomowe w dziedzinie  terapii przeciwnowotworowych.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf