poniedziałek, 23 marca 2020

Rynek finansowy zdemaskowany

Rynki finansowe doświadczyły najszybszego krachu w ciągu ostatnich kilku tygodni. W ciągu niecałego miesiąca zaobserwowaliśmy spadek głównych indeksów o prawie 30%, a zapasy w sektorach takich jak ropa naftowa zanotowały spadki o 80%. Mamy do czynienia z realnym załamaniem się rynku jakiego nie widzielismy od Wielkiego Kryzysu z 1929 roku.Katalizatorem, który wyciąga wszystkie problemy na rynku jest Covid-19. Obecna sytuacja doprowadzi do zmiany sposobu funkcjonowania gospodarek na całym świecie. W opisach najczęściej spotkamy się z informacjami dotyczącymi krótkofalowych skutków wybuchu epidemii.
Epidemiologowie mówią nam, że jeśli chodzi o wirusa, patrzymy na wydarzenie raz na sto lat. Jest wysoce zaraźliwa i bardzo śmiertelna. Eksperci nie porównują Covid-19 z SARS lub świńską grypą, ale z hiszpańską grypą z 1918 r., Która zabiła od 50 do 100 milionów ludzi na całym świecie.
Nie mamy dobrych danych na temat tego, co zrobiła giełda podczas grypy w 1918 r., Ale wiemy, że doprowadziło to do poważnej recesji. 
Związek między grypą a recesją jest dobrze udokumentowany . Od grypy rosyjskiej w latach 1889–1890, grypy hiszpańskiej w 1918 r., Grypy azjatyckiej w 1957–58 i grypy w Hongkongu w latach 1968–69 – wszystkie one doprowadziły do ​​recesji. 
Nie należy liczyć, że w tym przypadku będzie inaczej.

Recesja spowodowana będzie działaniami mającymi na celu uniknięcie rozprzestrzeniania się koronawirusa. W medycynie odpowiedź układu odpornościowego może często być gorsza niż choroba. Tak jak w przypadku sepsy gdzie nagła zmiana działania układu immunologicznego, który nie zwalcza inwazji patogenów, ale zaczyna atakować własne tkanki (autoagresja), co prowadzi m.in. do uszkodzenia kluczowych narządów i układów. Sepsa jest powszechna i zabija rocznie ponad 10 milionów ludzi. 
Dzisiaj reakcja polityczna na Covid-19 powoduje coś w rodzaju szoku septycznego dla światowej gospodarki.

Recesja prawdopodobnie będzie bardzo ostra, ale krótka. Załamujące się niskie stopy procentowe i ceny ropy w końcu pobudzają wydatki i pożyczki. Wydatki rządowe i złagodzenie przez bank centralny ostatecznie przekładają się na realną gospodarkę. Podczas gdy dzisiaj będzie ogromna panika i bankructwa, nie ma wątpliwości, że rynki będą lepsze za rok, a na pewno za dwa do trzech lat.

Jednak zmiany strukturalne w funkcjonowaniu naszej gospodarki będą odczuwalne przez dziesięciolecia. A to w dużej mierze dlatego, że nie wyciągnęliśmy wniosków z ostatniej katastrofy.


Przez lata od kryzysu w 2008 r. Banki centralne próbowały stłumić każdy mały wybuch pożaru (kryzys europejski w latach 2011–2012, spowolnienie w Chinach w latach 2015–2016, spowolnienie w zeszłym roku); ale tłumienie zmienności i ryzyka powoduje tylko większe pożary. Ryzyko jest jak energia i nie można jej zniszczyć. Można ją tylko przekształcić.

Pożary lasów są przydatną analogią. Kalifornia ma rzadkie, niszczycielskie pożary lasów ; meksykański stan Kalifornia Dolna ma wiele małych częstych pożarów i prawie żadnych poważnych pożarów katastroficznych. Oba regiony mają podobny klimat i roślinność, ale mają bardzo różne wyniki . Dzieje się tak, ponieważ gdy jest bardzo mało niewielkich pożarów, rosną zarośla, rośnie roślinność i tworzy większe rozpałki na następny ogień. Tłumienie małych zagrożeń powoduje, że ostatecznie stają się one olbrzymie.

W polityce i ekonomii wydarzenia wielkich zmian zdarzają się nie w uporządkowanych sekwencjach, ale w nagłych wybuchach, takich jak Arabska Wiosna lub upadek bloku wschodniego. Obserwowanie zachodzących wydarzeń jest często jak obserwowanie, jak ziarna piasku układają się powoli jeden na drugim, dopóki ostateczne, losowe ziarno nie spowoduje zawalenia się całego stosu. Ludzie wiedzieli, że kraje arabskie są kruche i że blok wschodni może ostatecznie upaść, ale przewidzenie, które ziarno piasku by to wytrąciło, było niemożliwe.

W 1987 Per Bak, Chao Tang i Kurt Wiesenfeld odkryli, że chociaż stosy piasku mogą być indywidualnie nieprzewidywalne, wszystkie zachowują się w ten sam sposób. Krytycznym odkryciem ich eksperymentów było to, że rozkład lawin piaskowych jest zgodny z matematycznym prawem mocy: Częstotliwość lawin jest odwrotnie proporcjonalna do ich wielkości . Podobnie jak pożary lasów, im są one rzadsze, tym bardziej są katastrofalne.

To samo dotyczy rynków finansowych i gospodarki. Będziemy doświadczać lat ciszy, przerywanych nagłą lawiną. Lata powolnego dodawania ziaren piasku mogą zakończyć się nagle – ku naszemu wielkiemu zaskoczeniu. Dzisiaj na rynkach finansowych narasta wiele niezrównoważonych trendów, a koronawirus jest jedynie ziarnem piasku, który przechylił stos piasku – lub po prostu czarnym łabędziem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf