poniedziałek, 5 października 2020

Zawody przyszłości - jaka czeka nas przyszłość?

Dwaj Rosjanie, Paweł Łuksza i Dmitrij Sudakow regularnie publikują zestawienie prognoz dotyczących tego jakie zawody pojawią się na rynku w przyszłości. Autorzy "Atlasu przyszłych zawodów" zwracają uwagę na fakt, że wiele prac wykonywanych współcześnie nie istniało jeszcze 15 czy 20 lat temu. Tak samo będzie w nadchodzących dekadach - jedne zawody znikną, zostaną wyparte przez postępującą automatyzację, pojawią się natomiast inne, często dziś nienazwane profesje. 


Jakie zawody pojawią się zatem w przyszłości? Łuksza i Sudakow w najnowszej wersji swojego atlasu wymienili i opisali ok 300 nowych nowych zawodów. Część z nich działa na pograniczu już teraz zyskujących uznanie technologii, inne na łączeniu już istniejących branż z zupełnie nowymi trendami. Wśród nich możemy zatem znaleźć bioinformatyka - osobę zajmującą się tworzeniem symulacji procesów biochemicznych, specjalistę od projektowania budynków za pomocą druku 3d, specjalistę od bezpieczeństwa przemysłowego, artystę naukowego (odpowiadać będzie za tworzenie wizualnych prezentacji danych), koordynatora platform edukacyjnych online, projektanta turystyki rozrzerzonej rzeczywistości, informatyk rolniczy, specjalista od lokalnych dostaw energii - to tylko wycinek zupełnie nowych specjalizacji, które pojawiają się już teraz albo będą one wykonywane w nadchodzących dekadach. 

Jakie będzie to miało skutki na nas samych? 

Jak podkreślają sami autorzy projektu, wszystko opierać się będzie na tym jak bardzo zautomatyzowany stanie się dany zawód. Im trudniej zastąpić człowieka maszyną, tym pewnejsze jest jego stanowisko. Z pewnością ważną rolę odgrywać będą takie cechy jak umiejętność zarządzania projektami, umiejętności międzykulturowe, umiejętność myślenia środowiskowego i pracy w warunkach niepewności. Finalnie jednak, te zmiany dotkną każdego z nas. 
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf