czwartek, 2 listopada 2017

Ataki w USA odsłaniają słabe punkty ISIS cz.2

Zaburzony obraz potęgi ISIS. W jaki sposób działa grupa terrorystyczna? I co dokładnie jest jej celem?


Atak na rowerzystów w Nowym Jorku, nie był przełomowy. W końcu w ostatnich miesiącach na terenie Europy dochodziło do znacznie krwawszych ataków terrorystycznych. W ciągu ostatnich 18 miesięcy widzieliśmy podobne rodzaje ataków w Londynie (przy dwóch różnych okazjach) w barcelońskim centrum handlowym Las Ramblas, w centrum Berlina oraz w Nicei, gdzie 19-tonowa ciężarówka używana była do zabicia 86 osób. 

Grupy terrorystyczne są z natury konserwatywne w swoich działaniach, wolą wykorzystywać nisko 
technologiczne, sprawdzone w czasie metody do wydawania pieniędzy, niż ryzykować niepowodzenie, przełamując nowe obszary. Ale w czasie takim jak ten, gdy samo istnienie Państwa Islamskiego wisi w równowadze, można by pomyśleć, że grupa świadomie spróbuje zastraszyć swoich przeciwników pokazując coś w rodzaju rewolucyjnej nowej broni. To się nie stało we wtorek.

Dodatkowo sprawca ataku, uzbecki imigrant Sayfullo Saipov, nie jest inspirującą postacią dla zwolenników Państwa Islamskiego. Po przejściu przez grupę nieświadomych rowerzystów 29-letni mieszkaniec Florydy niezbyt mocno rozbił wynajętą ​​ciężarówkę na pojazd, który był znacznie większy i cięższy niż jego własny, całkowicie niszcząc silnik jego pojazdu i skutecznie wyłączając jego jedyną broń . Następnie wyskoczył z ciężarówki, najwyraźniej dzierżąc karabin granatowy i pistolet paintballowy. Materiał z telefonu komórkowego uchwycony z pobliskiego budynku pokazuje Saipova idącego w zdezorientowany sposób przez ruch na Manhattanie, zanim został postrzelony przez funkcjonariuszy policji. Jeśli - jak się wydaje - Państwo Islamskie było za tym atakiem,łatwiejszy do zabezpieczenia niż lek zmniejszający przekrwienie błony śluzowej nosa.

Abstrahując od wyboru broni, nie trzeba być ekspertem od walki z terroryzmem, aby dojść do wniosku, że Saipovowi brakuje podstawowych umiejętności operacyjnych i planowania. Jego zachowanie w trakcie ataku pokazuje, że nie udało mu się przeprowadzić nawet prymitywnego wcześniejszego rozpoznania obszaru, w którym rozpoczął atak. Wydaje się nawet, że nie przeczytał we wtorek nowojorskiej poczty . Gdyby to uczynił, wiedziałby, że odbywająca się corocznie wielkanocna parada w Village odbędzie się na tej samej ulicy, zaledwie dwie godziny po tym, jak dokonał tego ataku.

Ponownie, pytanie brzmi: jeśli Państwo Islamskie nie wykorzystuje obecnie swoich najbardziej niebezpiecznych i zdolnych ludzi, kiedy jego istnienie w jego bliskowschodniej warowni jest bezpośrednio kwestionowane, to kiedy to zrobi? Pod każdym względem przywódcy grupy bojowników są dobrze zaznajomieni z najnowszą historią. W związku z tym mają pełną świadomość, że po atakach 11 września niezdarne, mało zaawansowane technicznie, ograniczone ataki terrorystyczne przez samotnych wilków nie mają zdolności zastraszania ludności cywilnej, szczególnie w Nowym Jorku.
1 komentarz:

  1. (...)Ponownie, pytanie brzmi: jeśli Państwo Islamskie nie wykorzystuje obecnie swoich najbardziej niebezpiecznych i zdolnych ludzi, kiedy jego istnienie w jego bliskowschodniej warowni jest bezpośrednio kwestionowane, to kiedy to zrobi?(...)
    Po upadku ichniego Armagedonu pewnie nigdy... zwłaszcza, biorąc fakt, że wierchuszka ISIS to wysocy funkcjonariusze byłej partii Baas można wątpić czy im na tym zależy, a nie na wypranie zrabowanej kasy i rozpłynięciu się w tłumie.

    OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf