wtorek, 14 listopada 2017

Kontrolowanie pogody - prawda czy mit? cz.1


W 2012 roku prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad twierdził, że wrogowie Iranu powodują susze w regionie, rozbijając całkowicie chmury. Perspektywa kontroli pogody przez jakikolwiek rząd jest co najmniej przerażająca. 
Media okrzyknęły prezydenta zwolennikiem "nieprawdopodobnych teorii spiskowych". Amerykański dziennikarze z Newsweeka rozpisywali się na temat irracjonalnych oskarżeń dotyczących działań Zachodu, który rzekomo ukradł deszcz. Sam prezydent mówił "Nie zakończyliśmy programu nuklearnego. W czego wyniku otrzymaliśmy suszę" Takie oskarżenia przeciwko Zachodowi padły w trakcie przemówienia w 2012 roku. 

"Dzisiaj nasz kraj dosięgła susza, która jest częściowo wynika z rozwoju przemysłu ale także częściowo jest wynikiem celowego działania. Wróg zniszczył chmury deszczowe, które zmierzały do granicy naszego kraju. To jest wojna, którą Iran zamierza wygrać."

Po serii oskarżeń Reuters Reuters przeprowadził wywiad z Arlenem Hugginsiem, naukowcem z Desert Research Institute i dyrektorem programu modyfikacji pogody w stanie Nevada : "Jeśli chodzi o rozpraszanie chmur, można to zrobić na bardzo małą skalę, ale nic, co mogłoby zmienić schemat pogodowy lub stworzyć sytuację suszy" .

Warto jest wiedzieć, że Huggins pracuje dla Wojskowego Kompleksu Przemysłowego. Desert Research Institute jest związany z Departamentem Obrony, Armią, Marynarką Wojenną, Siłami Powietrznymi i kilkoma innymi agencjami rządowymi USA. Huggins jest również odpowiedzialny za Program Modyfikacji Pogodowych Stanu Nevada zarządzany przez Amerykańskie Biuro Rekrutacji (USBR) w amerykańskim Departamencie Spraw Wewnętrznych. Głównym celem USBR jest zarządzanie zasobami wody w USA w związku z tym, że jest to największy hurtownik wody, który dostarcza ponad 31 milionów ludzi. W projekcie zaangażowana jest Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) w ramach Departamentu Handlu USA "Codzienne prognozy pogody, ostrzeżenia o burzach i monitorowanie klimatu w zarządzaniu rybołówstwem, odbudowa wybrzeża i wspieranie handlu morskiego", zgodnie z ich stroną internetową.

Huggins jednoznacznie stwierdził, że nie istnieje technologia pozwalająca na rozwiewanie "chmur". Jim Lee, założyciel i redaktor www.climateviewer.com powołuje się na zjawisko Cloud Seeding opisane jako "sposób zmiany ilości lub rodzaju opadów, które spadają z chmur, poprzez rozproszenie substancji w powietrze, które służą jako kondensacja chmur lub jądra lodu, zmieniające procesy mikrofizyczne w chmurze." 

Jego zdaniem wpływanie na pogodę jest możliwe i co ważniejsze regularnie stosowane między innymi przez rząd USA.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf