środa, 25 lipca 2018

Żywe organizmy na Marsie?


Grupa włoskich naukowców opublikowała w dniu dzisiejszym swoje odkrycie, które zaskoczyło cały świat nauki. Na Marsie jest woda - to wiedzieliśmy od dawna, podejrzewa się jednak że w znalezionym jeziorze, w którym woda jest w stanie ciekłym mogą znajdować się organizmy żywe. 


Skąd woda w stanie ciekłym na Marsie?


Czerwona planeta jest bogata w wapń, magnez i sole sodowe, które obniżają temperaturę krzepnięcia. Mogą one utrzymywać wodę w stanie ciekłym w temperaturach tak niskich jak -74 ° C. Wcześniejsze odkrycia na Marsie, wskazywały na sezonowość wody. To pierwsze odkrycie zbiornika z wodą ciekłą "To jedyne miejsce, w którym woda utrzymuje się przez długi czas" - mówi Roberto Orosei z Narodowego Instytutu Astrofizyki w Bolonii we Włoszech.
Pomimo tak ekstremalnie niskich temperatur i dużego zasolenia w jeziorze mogą znajdywać się organizmy żywe. Na Ziemi mikroorganizmy przeżywają w podobnych warunkach. "Nie jest to miejsce, w którym życie byłoby łatwe, ale jest możliwe na podstawie naziemnych analogów." mówił Orosei. 


Jeffery Plaut z NASA Jet Propulsion Lab w Kalifornii, Pasadena, ostrzega, że ​​odkrycie wydaje się obiecujące, ale będzie wymagało potwierdzenia w dalszych badaniach. Obraz radarowy można również wytłumaczyć konkretnymi układami lodu dwutlenku węgla lub bardzo czystego lodu wodnego, mówi.

"Jeśli wynik zostanie potwierdzony, będzie to największe znane wystąpienie dzisiejszej płynnej wody na Marsie" - mówi Plaut. "Wyraźnie ma to wpływ na historię klimatu i możliwość przystosowania siedlisk do życia".

źródła: newscientist.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf