poniedziałek, 30 grudnia 2019

Genetycznie ulepszone dzieci - chiński naukowiec trafi do więzienia

Chiński sąd skazał naukowca odpowiedzialnego za stworzenie pierwszych na świecie genetycznie zmodyfikowanych dzieci na trzy lata więzienia po tym, jak jego eksperymenty wywołały masową reakcję na coś, co niektórzy opisywali jako rażące nadużywanie bioetyki, zgodnie z doniesieniami w chińskiej prasie które zostały odebrane przez WSJ .


Sąd oskarżył dr He Jiankui o fałszowanie dokumentów w celu ukrycia tego, co robił, zarówno przed pacjentami, których zwerbował na rozprawę, jak i lekarzami, którzy wykonywali pracę u jego boku. Według sądu zarówno on, jak i dwaj rzekomi „wspólnicy” przyznali się do winy.

„Aby dążyć do sławy i zysków, celowo naruszyli odpowiednie przepisy krajowe i przekroczyli próg etyki naukowej i medycznej” - powiedział sąd.

Dr He ukończył fizykę w Chinach, zanim uzyskał doktorat na Uniwersytecie Rice w USA. W końcu przeszedł na studia biologiczne, co doprowadziło do jego zainteresowania technologią edycji genów.

Ludzie, którzy znali lekarza, powiedzieli, że chciałby stworzyć historię, a także poprawić to, co postrzegał jako niesprawiedliwość wobec osób zarażonych wirusem HIV w Chinach, którym zakazano leczenia płodności. Uważa się, że lekarz oczekiwał nagrody od Pekinu za pomoc Chinom w osiągnięciu celu, jakim jest zdobycie pozycji lidera w dziedzinie genetyki.

Doktor przeprowadził prace naukowe na bliźniaczkach, których jedno z rodziców było zarażone wirusem HIV. Przyznał się również do wprowadzania modyfikacji w genach trzeciego dziecka. 
Zamiast tego jego objawienie wywołało potępienie ze strony bioetyków i innych lekarzy w Chinach, w tym wynalazców technologii edycji genów. Niedługo po publikacjach został zwolniony ze stanowiska na Southern University of Science and Technology (z siedzibą w południowym mieście Shenzhen).

W poniedziałek został skazany przez sąd w Shenzhen za nielegalnie praktykującą medycynę.

Bioetycy twierdzą, że edytowanie genów na poziomie zarodków jest znacznie bardziej wrażliwym obszarem, ponieważ te dzieci mogą przenieść geny do następnego pokolenia. 
W Stanach Zjednoczonych technologię edycji genów stosowano głównie u nieuleczalnie chorych pacjentów, którzy prawdopodobnie nie przekażą zmian następnemu pokoleniu.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf