wtorek, 25 lipca 2017

Ludzkie hybrydy- szansa dla ludzkości czy poważny problem etyczny?

W styczniu tego roku media zostały poinformowane o stworzeniu udanej hybrydy ludzko-zwierzęcej. Projekt dowodzi, że ludzkie komórki mogą być wprowadzane do organizmu innego niż człowiek, przetrwać, a nawet rosnąć wewnątrz zwierzęcia-gospodarza, w tym przypadku świń.Badania były prowadzone w oparciu o rosnące zapotrzebowanie na organy wewnętrzne niezbędne do przeszczepu. Zgodnie z danymi Organ Procurement and Transplantation Network co dziesięć minut na całym świecie pojawiają się osoby, które potrzebują przeszczepu. Każdego dnia umiera ponad 10 osób z listy oczekujących na organ. Czy za pomocą stworzonych w warunkach laboratoryjnych organów pomożemy potrzebującym? 

Międzynarodowy zespół z Salk Institute opublikował swoje badnia w magazynie Cell. Naukowcy stworzyli to co znane jest jako chimera : organizm zawierający komórki z dwóch różnych gatunków. Warto jest zwrócić uwagę, że projekt był finansowany dzięki prywatnym darczyńcom pod nazwą "Chimera". Eksperymenty tego typu choć prowadzone na terenie USA nie są kwalifikowane do finansowania ze środków publicznych. 

Jak powstaje hybryda?

Pierwszym sposobem jest wprowadzenie narządu jednego zwierzęcia do drugiego - istnieje tutaj ryzyko odrzucenia narządu przez gospodarza. Drugi "bezpieczniejszy" sposób jest rozpoczęcie procesu na poziomie embrionalnym wprowadzając do zarodka komórki jednego zwierzęcia kolejne komórki pozwalając im rosnąć tworząc tym samym hybrydę 
Badania trwają, pierwsze wyniki są przełomowe, pozostaje jednak kwestia etyczna, którą ciężko obejść.

źródło: cell.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf