poniedziałek, 18 czerwca 2012

Olbrzymy z przeszłości – wielka zagadka archeologii

Odkopany szkielet olbrzyma
W 2004 roku nagle zaczęto rozpowszechniać niezwykłe zdjęcie przedstawiające ludzki szkielet odkopany gdzieś na pustyni w Arabii Saudyjskiej. Czy na pewno należał do człowieka? Patrząc na kształt czaszki stwierdzić można z całą pewnością, że tak, problem w tym, że obok szkieletu stojący obok archeolog jest niewiele większy od głowy odkopanego szkieletu... W sieci zawrzało. Tajemnicze zdjęcie szybko rozeszło się po forach i blogach z informacją, że mamy do czynienia z przełomowym odkryciem, dowodem na to, że kiedyś na Ziemi żyli giganci.Trzy lata później w indyjskim miesięczniku Hindu Voice ukazał się artykuł informujący, że National Geographic Society wspólnie z tamtejszym wojskiem wykopały ogromny ludzki szkielet. W grobowcu znaleziono również antyczne tablice, z których wynikało, że olbrzym był przedstawicielem potężnej rasy opisywanej w hinduskich pismach sprzed tysięcy lat.

O gigantach z przeszłości przeczytać możemy także w Biblii, gdzie istnieją oni pod nazwą Nefilim. Istoty te zostały ostatecznie zgładzone przez Potop. Mieli oni być potomkami kobiet i aniołów, dysponować nadludzką siłą i wzrostem.A w owych czasach byli na ziemi olbrzymi; a także później, gdy synowie Boga zbliżali się do córek człowieczych, te im rodziły. Byli to więc owi mocarze, mający sławę w owych dawnych czasach (Rdz 6, 1-4)

Nie przepuścił [Pan] starodawnym olbrzymom, którzy się zbuntowali ufni w swą siłę (Syr 16,7)

Widzieliśmy tam nawet olbrzymów – Anakici pochodzą od olbrzymów – a w porównaniu z nimi wydaliśmy się sobie jak szarańcza i takimi byliśmy w ich oczach (Lb 13,33)


Hinduskie pisma i Biblia to nie jedyne miejsca, gdzie natrafić możemy na wzmianki o tych niezwykłych istotach. Legendy o gigantycznych ludziach pojawiają się w wielu miejscach świata. Przykładowo u rdzennych mieszkańców Ameryki opowiada o spotkaniach z żyjącymi tam olbrzymami. W podaniach Pajutów – plemienia zamieszkującego terytorium współczesnych stanów Arizona, Nevada i Utah, po przybyciu w te okolice przyszło im toczyć wojny z „Si-Te-Cah”, ogromnymi, mierzącymi do 12 stóp wzrostu ludźmi o białej skórze i rudych włosach. Do tego dochodzą egipskie hieroglify przedstawiające faraonów jako gigantów a także wysokie na dziewięć stóp mumie znalezione na terytorium Chin.

Istnienie podobnych historii sprawiło, że wielu uwierzyło w informacje, że udało się w końcu znaleźć ostateczny dowód na to, że po naszej planecie stąpały kiedyś podobne istoty.

Jakież było zdumienie wielu kiedy okazało się, że krążące po Internecie zdjęcia gigantów to w rzeczywistości mistyfikacja. Sprawą zainteresowała się bowiem redakcja magazynu National Geographic, do której z całego świata napływały zapytania o informacje dotyczące tego niezwykłego odkrycia. W wyniku prowadzone śledztwa odkryto, że tajemnicze zdjęcie zdobyło w 2002 roku trzecie miejsce w konkursie „Archeological Anomalies”, a jego autorem jest ukrywający się pod pseudonimem IronKite Kanadyjczyk. Przerobił on zdjęcie szkieletu mastodonta dodając do niego ludzką czaszkę. Uważni widzowie zauważą, że umieszczona obok postać człowieka trzyma w ręku trzonek łopaty, na którego końcu jednak nic nie ma. Zdjęcie w pewnym momencie „wyciekło” do sieci a resztę dopisali już internauci. 
oryginalne zdjęcie


W grudniu 2007 roku National Geographic opublikował historię zdjęcia wyjaśniając tym samym tą archeologiczną tajemnicę.

Czy legenda o ludziach-gigantach upadła zupełnie? Kilka lat temu na wyspie Flores odkopano szczątki miniaturowych, mierzących około metra ludzi, których nazwano „Hobbitami z Flores”. Ich istnienie zostało uznane przez naukę i nie można mówić o jakiejkolwiek mistyfikacji. Skoro więc istnieli tzw. „hobbici” to może również giganci? Nawet jeśli opisana wcześniej historia sfałszowanych zdjęć pokazuje, że mieliśmy do czynienia z wielką mistyfikacją, to skąd mity o gigantach obecne są u ludów rozsianych po całej planecie? Może więc tajemnica ta wciąż czeka na rozwiązanie?

9 komentarzy:

 1. Kto wie, może kiedyś faktycznie taki szkielet się odkopie. Generalnie za gigantów w dawnych czasach uważano każdego, kto mierzył powyżej 170cm. Dawniej średnia wzrostu kobiety w Europie wynosiła 145cm, a mężczyzny 160 cm. Zdarzały się jednak wyjątki. Takim była "czarownica" odnaleziona na stanowisku archeologicznym Ostrów Lednicki - archeolodzy natrafili na szkielet kobiety, która mierzyła 2,15 metry wzrostu. Szkielet został przypadkowo odkryty podczas badań na wczesnośredniowiecznym stanowisku..tutaj krótka informacja:

  "W drugiej połowie XI wieku na majdanie grodu, od kaplicy pałacowej ku północy, założono cmentarz, na którym aż do wieku XIV chowano mieszkańców okolicznych wsi. Do dziś na terenie tym odkryto około 2.300 pochówków, najczęściej usytuowanych zgodnie z obrządkiem chrześcijańskim , tj. z głową skierowana ku zachodowi. Podczas badań archeologicznych znaleziono tu m.in. szkielet kobiety gigant o wzroście 215 cm, zmarłej w wieku około 25-30 lat, u której - mimo młodego wieku - badania tomograficzne wykazały dużą ilość zwyrodnień, min. sklerotyzację kości, skoliozę, skostnienia wiązadeł, a także liczne ślady po złamaniach. Dla porównania: przeciętny wzrost kobiety w tamtych czasach to ok. 155 cm. "
  (jest nawet zdjęcie szkieletu)
  źródło: http://www.zamkipolskie.com/ostrow/ostrow.html

  Jak widac wyjątki się zgadzały, byc może kobieta ta cierpiała na tzw "gigantyzm" jeszcze nie znaną w tamtych czasach chorobę. Możliwe, że i wczesniej były takie przypadki jak ten nie tylko w Polsce, ale i poza. Ja jednak uważam, że mogła istnieć pewna grupa ludzi odznaczająca się tak wysokim wzrostem, skoro znaleziono "hobbita" pewnie gdzieś są też i "giganci" :)
  Jednak nie brałabym dosłownie tej nazwy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawa informacja, nie znałem historii tego szkieletu, tak więc bardzo dziękuję za link. Co do opisanej wyżej historii to jej celem było przede wszystkim pokazanie na konkretnym przykładzie jak za pośrednictwem sieci bardzo łatwo tworzą się różnego rodzaju miejskie legendy. Jeśli jednak mówimy o samym fakcie istnienia olbrzymów to być może to jedynie historia nad wyraz wysokich ludzi i narosłe wokół tego legendy, z drugiej jednak strony archeologia już niejednokrotnie płatała nam figle i okazywało się, że coś co było uważane z mit faktycznie miało miejsce w historii (biblijny Potop, Troja).

   Pozdrawiam!

   Usuń
  2. Nie do końca się zgodzę z tym zdaniem: "Generalnie za gigantów w dawnych czasach uważano każdego, kto mierzył powyżej 170cm. Dawniej średnia wzrostu kobiety w Europie wynosiła 145cm, a mężczyzny 160 cm". Faktycznie, "dawniej" średnia wzrostu była mniejsza, ale wbrew temu co sądzi większość ludzi, swój najniższy punkt osiągnęła podczas rewolucji przemysłowej, a nie w średniowieczu. Ok. X wieku średni wzrost Europejczyka wynosił ok. 175 cm, czyli w przybliżeniu tyle co dzisiaj. Potem, na skutek rozprzestrzeniających się epidemii i globalnego ochłodzenia po 1300 roku trwającego do początku XIX wieku, średnia wzrostu zaczęła spadać. Najniższy punkt osiągnęła w XVIII i XIX wieku kiedy duża część populacji mieszkała w zanieczyszczonych miastach w których ciężko było utrzymać zdrową i pełną dietę ze względu na trudności z dostawami żywności.
   Więc nie jest do końca tak, że ludzie zawsze byli znacznie mniejsi niż dzisiaj.

   Usuń
  3. To też jest możliwe, wciąż to jednak nie tłumaczy istnienia ras naprawdę małych (typu ludzie z Flores).

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydawać by się mogło ze niby oryginalne zdjęcie to fake... zwróćcie uwage na cienie padające na pale po prawej stronie.. dwa slonca ??? Smierdzi tajniakiem..

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobre :) Tak myślałem od razu, ale te cienie to już przypieczętowało :)

  OdpowiedzUsuń
 5. It's an open invitation for everyone who wants to become part of the largest organization in the world and reach the peak of their careers. When we start this year's recruitment program, and our annual harvest festival is already close. The Grand Master gave us a mandate to always reach people like all of you, so take this opportunity to join the great Illuminati organization, join our global unity. Bringing the poor, needy and talented light of fame and wealth. Get money, fame, power, security, get recognized in your company, political race, get to the top in what you do spiritually and physically protected! You will reach all of these in the blink of an eye. Do you agree to be a member of the new Illuminati world order? Call & WhatsApp +2349063803279 illuminatiworldofriches637@gmail.com

  OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf