poniedziałek, 7 października 2019

Czarna krowa w paski zebry ...

Badania wykazały, że czarno-białe paski mogą chronić zebry przed ukąszeniami muchy końskiej, a także przed innymi krwiopijcami. Eksperymenty udowodniły, że muchy te mają tendencję do unikania czarno-białych pasiastych powierzchni. Inne badania sugerują, że czarno-białe paski mogą powodować rodzaj kamuflażu ukierunkowanego na widzenie owadów, myląc je znacznie przez złudzenia optyczne.


Badanie, opublikowane w PLOS ONE, miało na celu ustalenie, czy można taki kamuflaż stosować u krów? Tak, jak najbardziej. Japońscy badacze pomalowali jedną grupę krów w paski zebry, a drugą grupę zwierząt nie pomalowano. 

Krowy obserwowano następnie pod kątem zachowań (wyrzuty głowy, uderzenia w ucho, stemple nóg, drgania skóry i ruchy ogonem) i policzono liczbę much lądujących na ich ciałach. Stwierdzono, że u krów zakamuflowanych jest o ponad 50 procent mniej gryzących much niż w grupie drugiej bez pasków na grzbiecie.

Zespół uważa, że można zastosować sztuczne paski jako lepszy sposób zwalczania gryzących much niż tradycyjne pestycydy. Oprócz tego, że są tańsze, paski są nietoksyczne i zdrowsze dla zwierząt, a także lepsze dla środowiska. „Gryzące muchy to poważne szkodniki dla żywego inwentarza, powodują straty ekonomiczne w produkcji zwierzęcej” - piszą autorzy.


„Odkryliśmy, że malowanie pasów przypominających zebry na krowach może zmniejszyć częstość gryzienia much lądujących na osobnikach o 50 procent. Ta praca stanowi alternatywę dla stosowania konwencjonalnych pestycydów w celu łagodzenia ataków much na zwierzęta hodowlane, co poprawia dobrostan zwierząt i zdrowie ludzi, oprócz tego rozwiązuje problemy z pestycydami w środowisku”.

źródło: ucdavis.edu

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf