wtorek, 1 października 2019

Dyrektor duńskiego banku zamieszany w masowe pranie pieniędzy znaleziony martwyByły dyrektor naczelny spółki zależnej Danske Bank w Estonii, który jest zamieszany w masowy program prania pieniędzy, został znaleziony martwy w upozorowanym samobójstwie w Tallinie. 56-letni Aivar Rehe kierował estońską filią Danske Bank z siedzibą w Kopenhadze, jednego z największych banków detalicznych w Europie Północnej, który został założony w 1871 roku. Należał do grupy dynamicznych młodych przedsiębiorców, którzy kierowali prywatyzacją estońskiej gospodarki w era postsowiecka.


Reputacja estońskiego sektora bankowego została zniszczona w zeszłym roku, kiedy wszczęto śledztwo w sprawie domniemanego skandalu z praniem pieniędzy. dochodzenie koncentrowało się na klientach z Rosji i innych krajów Europy Wschodniej, którzy rzekomo wykorzystali spółkę zależną Danske Bank w Estonii do prania miliardów dolarów w nielegalnych funduszach. Sonda skłoniła Danske Bank do wycofania się z krajów bałtyckich. Tymczasem sonda objęła Szwecję, Niemcy i Stany Zjednoczone. Deutsche Bank, jedna z największych instytucji finansowych na świecie, jest obecnie badana pod kątem rzekomej pomocy klientom Danske Bank w praniu pieniędzy poprzez przeliczenie ich na dolary amerykańskie. Kryminalna sonda zaszkodziła wcześniej nieskazitelnej reputacji skandynawskiego sektora bankowego i spowodowała, że ​​banki Europy Środkowej komplikacje w komunikacji i interesach na terenie krajów bałtyckich w sektorze bankowym. Niektórzy obserwatorzy finansowi ostrzegali nawet, że skandal związany z bankiem w Danske Bank może doprowadzić gospodarkę krajów bałtyckich do przedłużającej się recesji.

Rehe nie był zamieszany w skandal związany z praniem pieniędzy. Jednak znaczna część prania pieniędzy miała miejsce w latach 2007–2015, kiedy był odpowiedzialny za estońską spółkę zależną Danske Bank. Pod jego kierownictwem operacje banku rzekomo zostały zakłócone przez „niedociągnięcia w kontroli i zarządzaniu”, które pozwoliły na niezauważenie działalności przestępczej, zgodnie z wewnętrznym dochodzeniem Danske Bank w sprawie prania pieniędzy. Rehe zaginął w poniedziałek, najwyraźniej wyszedł bez zabrania portfela i telefonu komórkowego. Jego ciało odkryto w środę w ogrodzie obok domu w stolicy Estonii.

źródło nytimes.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf