środa, 9 października 2019

Kolejny atak ISIS w Syrii?


Urzędnicy w Stanach Zjednoczonych, Europie i na Bliskim Wschodzie ostrzegają, że tysiące uwięzionych członków Państwa Islamskiego może uciec z więzień kontrolowanych przez Kurdów w północnej Syrii, jeśli Turcja najedzie na ten region. 



Przez ponad dwa lata obszar ten był kontrolowany przez wspierane przez USA bojówki kurdyjskie, które pomagały Waszyngtonowi w pokonaniu Państwa Islamskiego - znanego również jako Islamskie Państwo Iraku i Syrii lub ISIS. Ale rosnąca siła sił kurdyjskich zaalarmowała Turcję, która postrzega kurdyjski nacjonalizm w regionie jako większe zagrożenie niż dżihadyzm salaficki. Ankara wielokrotnie groziła inwazją północnej Syrii i rozbrojeniem grup kurdyjskich, które uważa za terrorystyczne.


Ciągła obecność wojsk amerykańskich w północnej Syrii odstraszyła Turcję od inwazji. Wczoraj jednak Biały Dom zaskoczył obserwatorów, ogłaszając swoją nagłą decyzję o wycofaniu wojsk z północnej Syrii. Nieoczekiwany ruch Waszyngtonu spotkał się z krytyką ze strony kurdyjskich dowódców, którzy mówili o zdradzie, a także członków obu partii politycznych w Kongresie. Urzędnicy bezpieczeństwa wyrazili również obawy, że koncentracja Turcji na Kurdach może pozwolić ISIS na przegrupowanie w północnej Syrii. W oświadczeniu wydanym w poniedziałek przez Biały Dom stwierdzono, że Turcja przejmie kontrolę nad ponad 10 000 schwytanych bojowników ISIS, którzy są obecnie przetrzymywani w zarządzanych przez Kurdów obozach w północnej Syrii. Eksperci powiedzieli, że w szerszym kontrolowanym przez Kurdyjczyków regionie północnej Syrii, który Turcja zamierza schwytać, znajdują się dziesiątki więzień, w których przebywa ponad 60 000 zwolenników ISIS. Jaki będzie los tych więźniów pod kontrolą Turcji?

Obserwatorzy bezpieczeństwa wielokrotnie oskarżali Turcję o przymykanie oczu na ISIS, którego członkowie prowadzili przedłużającą się i krwawą wojnę przeciwko Irakijczykom i Syryjskim Kurdom w latach 2016-2018. Nie ma gwarancji, że Turcy nie wykorzystają odradzającego się ISIS do stłumienia Kurdyjski nacjonalizm w regionie. W rzeczywistości niektórzy eksperci, w tym emerytowani amerykańscy generałowie, ostrzegali w poniedziałek, że turecka inwazja na północną Syrię da ISIS „złotą szansę na przegrupowanie”. Istnieją obawy masowych ucieczek członków ISIS z więzień kontrolowanych przez Kurdyjczyków w Syrii, w obliczu powszechnego chaosu wywołanego atakiem wojsk tureckich. Do takich wyborów zachęcali przywódcy ISIS, w tym sam Abu Bakr al-Baghdadi. Zdaniem ekspertów uciekający więźniowie najprawdopodobniej dołączą do prawie 20 000 bojowników ISIS, którzy wciąż przebywają na wolności w Iraku i Syrii, przyczyniając się w ten sposób do potencjalnie katastrofalnej regeneracji bojowników sunnickich .

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf