wtorek, 21 lutego 2017

Ziemia ma zupełnie nowy kontynent- nazwany Zelandia

Według nowego badania skorupy ziemskiej, istnieje siódmy kontynent geologicznie nazwany "ZEALANDIA" i ukrywał się pod "naszymi nosami" przez tysiąclecia.

Nowa Zelandia i Nowa Kaledonia nie są tylko łańcuchem wysp. Obecnie badacze odkryli, że są one częścią skorupy kontynentalnej o powierzchni 4.9 miliona kilometrów kwadratowych, co więcej jest ona odrębna od Australii. 

Geological Society of America podkreśla jednocześnie, że odkrycie nie jest nowe. Ponad dziesięć lat temu rozpoczęto pierwsze badania geologiczne, dopiero teraz zebrano ilość danych potwierdzających istnienie kolejnego kontynentu. Jednocześnie organizacja wnioskuje o uznanie terenu za kontynent przedstawiając szereg dowodów opartych na wieloletnich badaniach. 

Autorzy pracy opublikowanej w czasopiśmie Geological Society of America’s Journal – GSA Today przekonują, że Zelandia powinna zostać uznana za kolejny kontynent. Czym musi się charakteryzować obszar, aby można było mówić o nowym kontynencie?

-Wzniesienia widoczne ponad obszar
-Nagromadzeniem skał m.in skał osadowych i metamorficznych
-Większą grubością skorupy ziemskiej niż w rejonach oceanicznych
-Dobrze odróżniającą się od otoczenia powierzchnią o jasno zaznaczonym obszarze i znacznej powierzchni
Autorzy pracy uważają że Zelandia spełnia wszystkie warunki, z tą różnicą że teren jest znacznie rozleglejszy i głębiej położony obecnie zalany płytkim morzem. 

Zelandia oderwała się od Australii około 84 miliony lat temu stopniowo ulegając zatonięciu. Jak zauważają geolodzy, budowa nowo odkrytego obszaru podobna jest do sąsiedniego kontynentu. 


1 komentarz:

  1. Skoro już nasz polityk wyjawił światu o ich istnieniu to San Escobar nie będzie się już więcej ukrywać kappa

    OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf