środa, 1 lutego 2017

Eksperymenty na ludziach po II Wojnie Światowej.

Badania na ludziach prowadzono jeszcze w okresie starożytności. Niektórzy historycy twierdzą, że jedną z form badań nad wytrzymałością ludzkiego ciała były wyszukane tortury. I chociaż eksperymenty najczęściej kojarzą nam się z okresem II Wojny Światowej to warto pamiętać, że obecnie w niektórych krajach badania są cały czas prowadzone - najczęściej na więźniach. Po roku 1949 było kilkanaście jak nie więcej epizodów eksperymentów i oszustw, w których największą rolę odgrywały koncerny farmaceutyczne. To one najczęściej opłacały nie tylko przebieg badań ale także fałszowały wyniki i testy, aby jak najszybciej wprowadzić lek w obieg przy maksymalnych zyskach. W działaniach nie rzadko brała udział ówczesna władza, która kierując się zasadą państwa opiekuńczego np. celowo zarażała żółtą febrą obywateli Georgia i Avon Park, Florydy w 1969 za pomocą roznoszenia komarów zakażonych wirusem. Po każdym "teście" agenci wojskowi wojskowi udając pracowników publicznej służby zdrowia badali efekty zakażenia na ofiarach.


W 1962 przeprowadzano w USA badania na dzieciach podając im lek przeciwtrądzikowy. Badań nad lekiem nie przerwano, chociaż u ponad połowy dzieci pojawiła się ciężka niewydolność wątroby. 

W czasopiśmie Pediatria “naukowcy” z Uniwersytetu w Kalifornii opisali eksperyment pomiarów ciśnienia krwi wewnątrz-tętniczego u dzieci od pierwszej do 48 godziny po urodzeniu.


W 1963 próbowano kontrolować komórki nowotworowe poprzez wstrzykiwanie staruszkom żywych komórek rakowych. Osoba, która przeprowadzała badania została w późniejszym czasie nagrodzona awansem i wieloma nagrodami. Jej spostrzeżenia, jak niektórzy twierdzą umożliwiły głębszą analizę poszczególnych stadiów choroby. Rzadko kiedy wspomina się o kobietach, które zmarły w trakcie "testu". 

prof. Kligman dermatolog, który przyczynił się do stworzenia formuły kremu Retin-A. Współpracował on z firmą farmaceutyczną, która płaciła mu 1tys dolarów za testowanie dioksyn składnika tzw. Agent Orange na pacjentach. W 1980 "króliki doświadczalne" złożyły zbiorowy pozew przeciwko lekarzowi. Testy przeprowadzane były na ponad 60 więźniach. 


Ten sam lekarz opłacany przez armię USA testował jak skóra broni się przed skażeniem chemicznym. W efekcie została opracowała formuła leku wspomnianego wyżej Retin-A-przeciwtrądzikowy.

źródło: i.cbc.ca


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf