środa, 20 września 2017

Czy rząd USA nadal posługuje się fałszywymi zeznaniami?

Media kłamią? Czy władza kłamie? Manipulacja opinią publiczną i tuszowanie prawdziwych przyczyn zdarzeń nie jest zjawiskiem nowym. Po latach publikowane obszernie udokumentowane historie, wstrząsają społeczeństwem na całym świecie. Istnieje kilka "flagowych" przykładów wykorzystania fałszywych zeznań w celu realizacji konkretnych działań politycznych.


11 września 2001 roku, to data którą zna każdy Amerykanin. Teorii spiskowych związanych z tym atakiem jest wiele, oficjalnie utrzymuje się, że za całym zdarzeniem stał Osama bin Laden. Istnieje duża grupa osób, która całkowicie neguje oficjalne informacje.
Kolejnym przykładem wykorzystania fałszywych zeznań jest historia opisana przez Nayirah. 10 października 1990 r. 15-letnia dziewczyna, zeznawała przed Kongresowym Kodeksem Praw Człowieka opisując działania irackich żołnierzy na ludności cywilnej Kuwejtu. W oświadczeniu poinformowała cały świat o rzekomych okrucieństwach jakie dokonywali żołnierze na noworodkach, powiedziała między innymi, że setki dzieci były wyjmowane z inkubatorów w szpitalach i pozostawianych na śmierć na podłogach pustych pomieszczeń. W późniejszym czasie ta informacja została powtórzona przez Amnesty International, media, licznych senatorów i prezydenta Busha, tworząc poparcie niektórych grup społecznych do działań wojskowych na terenie zatoki Perskiej. 

To było kłamstwo . Po latach opublikowano informacje, że Nayirah była córką ambasadora Kuwejtu w Stanach Zjednoczonych, a "usuwanie niemowląt z inkubatorów" nigdy się nie zdarzyło. Wojna w Wietnamie jest kolejnym przykładem wykorzystania fałszywych informacji w celu wszczęcia konfliktu. W 2005 roku NSA opublikowało tajne dokumenty, że incydenty jakie były powodem militarnej agresji na Wietnam były sfabrykowane. Prezydent Johnson, informował, że w dniu 2 sierpnia i 4 sierpnia 1964 r., miały miejsce "celowe" i "nieprowokowane" ataki  na marynarkę USA w Zatoce Tonkinowej, co doprowadziło do włączenia się USA w wojnę wietnamską. 


Zjawisko manipulacji opinią publiczną jest znane od zarania dziejów, dlatego warto jest zawsze poszukiwać odpowiedzi, sprawdzać wiarygodność źródeł czytanych informacji. Wolne media to mit, a "Historia pisana jest przez zwycięzców" jak mówił Winston Churchill. 2 komentarze:

  1. Xall. Dobry tekst, klarownie ukazujący manipulacje, choć z tekstu nie wynika, czy dalej posługuje się kłamstwami. Tytuł manipulujący :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciężko to określić, jak widać o pewnych faktach dowiadujemy się bardzo późno. Nie należy jednak optymistycznie zakładać, że jest inaczej.

      Usuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf