wtorek, 28 sierpnia 2018

Kontrowersje i konsekwencje - czyli ruch antyszczepionkowy

Kontrowersji wokół ruchu antyszczepionkowego jest wiele. Lekarze informują o ogromnym zagrożeniu, w sieci pojawiają się apele do rodziców, którzy odmówili szczepień swoich dzieci, co jakiś czas w mediach słychać informacje o karach jakie będą nakładane na rodziców których dzieci są nieszczepione. Wszystko w związku z szeregiem opublikowanych artykułów sugerujących powikłania po szczepionce tzw. 3 w 1. 


Po raz pierwszy publikacja dotycząca konsekwencji stosowania szczepionek wśród dzieci i korelację z zdiagnozowanym autyzmem z dziećmi pojawiła się w latach 90 XX wieku. Wielu lekarzy uważa, że publikacja Andrewa Wakefielda był jednym z najbardziej szkodliwych jakie powstały w przeciągu ponad dwudziestu lat. Obecnie mocno zdyskredytowany badacz opublikował artykuł łączący szczepionkę przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR) z autyzmem.
W międzyczasie pojawiły się w sieci informacje o zachorowaniach na autyzm lub innych powikłaniach właśnie po tej szczepionce. Nie podważając jakiegokolwiek stanowiska, nie wdając sie w dyskusję można śmiało nakreślić konsekwencje jakich doświadczamy obecnie. 

W 2018 roku zarejestrowano 41 tysięcy przypadków zachorowania na Odrę w Europie. Chorobę, która praktycznie zniknęła z tego kontynentu. W odniesieniu "historycznym", w 2017 roku na Odrę chorowało 5273 osoby. Nieprawdopodobnie duży wzrost zachorowań przede wszystkim u dzieci jest wynikiem wzmożonego ruchu turystycznego i oczywiście brakiem szczepień. Odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób, Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że rocznie ogólnoświatowa akcja szczepionkowa ratuje życie ponad 1 mln ludzi. Największe skupiska chorób są na terenie Rumunii Włoch i Ukrainy. Gdzie szczepienia są niejednolite. Nowy rząd Włoch w obliczu zagrożenia epidemią rozpoczął akcję promowania teorii spiskowych tylko po to aby zachęcić ludzi do szczepienia siebie i swoich dzieci.

źródło: telegraph.co.uk
źródło zdjęcia: medonet.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf