wtorek, 21 sierpnia 2018

Ostatni znany nazista został deportowany z USA


Człowiek, który uważany był za ostatniego nazistowskiego kolaboranta II wojny światowej w Stanach Zjednoczonych, został deportowany do Niemiec. Samolot przewożący 95-letniego Jakiwa Palija, który mieszkał w Nowym Jorku przez prawie 70 lat po drugiej wojnie światowej, przybył do Dusseldorfu w Niemczech 21 sierpnia.


Urzędnicy Departamentu Sprawiedliwości twierdzą, że Palij służył jako uzbrojony strażnik w obozie śmierci Trawniki w okupowanej przez nazistów Polsce. Palij, który jest pochodzenia ukraińskiego, urodził się na byłym terytorium Polski na obszarze, który obecnie znajduje się na Ukrainie. Wyemigrował do Stanów Zjednoczonych w 1949 r. Sfałszowane dokumenty i status uchodźca umożliwiły mu uzyskanie obywatelstwa USA w 1957 roku. W tym okresie zupełnie nikt nie kojarzył go z działalnością i współpracą z nazistami. 

W 2003 r odkryto, kim jest były pracownik obozu nasistowskiego. Palij został pozbawiony obywatelstwa w 2005 r. Przez amerykańskiego sędziego. Rozkaz deportacji nie był wykonywany od lat, w dużej mierze dlatego, że ani Polska, ani Ukraina nie zgodziły się na przyjęcie go do kraju. Niemcy również nie przyjęły natychmiast Palij, mówiąc, że nigdy nie był obywatelem Niemiec. Ostatecznie 95 letni mężczyzna ma stanąć przed sądem w Niemczech.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf