środa, 1 sierpnia 2018

Nowy materiał wybuchowy

Związek chemiczny trinitrotoluen (C7H5N3O6), lub najpowszechniej znany jako Trotyl (TNT), został opracowany w Niemczech w 1863 r. Przez Josepha Wilbranda. Obecnie prowadzone są badania na znacznie przyjaźniejszym w produkcji dla środowiska związkiem o tej samej sile. TNT nie jest tak potężny jak dynamit, jest bardziej stabilny niż większość materiałów wybuchowych. Przez ponad sto lat wojska na całym świecie topiły TNT w osłonach pancerza broni kinetycznej. TNT jest uważana za pierwszorzędną mieszaninę chemikaliów do tworzenia spektakularnych eksplozji i jest używana w formulacji określania ilości energii uwalnianej podczas detonacji broni jądrowej, zwykle wyrażonej jako ekwiwalent TNT.


Po ponad 100 latach dominacji, nowe badania z Laboratorium Narodowego Los Alamos i Laboratorium Badań Armii odkryły nowy, silniejszy związek, Bis-oksadiazol (C6H4N6O8) , który może sprawić, że TNT będzie znacznie rzadziej używany. W trakcie produkcji Trotylu dochodzi do dużego zanieczyszczenia środowiska, poza tym jego popularność sprawiła, że rozpoczęto poszukiwania nowych związków chemicznych. 
Nowo opracowany związek Bis-oksadiazolu ma mieć znacznie lepszą wydajność. Obecnie prowadzone są badania nad jego toksycznością. Nowy związek zostanie uformowany w muszle artyleryjskie do przetestowania w Aberdeen Proving Ground. Jeśli wszystko pójdzie dobrze w zakresie artylerii, naukowicy może zaczną go produkować na dużą skalę. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf