czwartek, 24 września 2020

Energia Słońca poskromiona. Czym jest sfera Dysona?

Sfera Dysona jest wciąż jedynie koncepcją, jednak jej rozmach i skala są tak imponujące, że być może na pewnym etapie ludzkość będzie zdolna stworzyć tak niebywałą megastrukturę. 

źródło Medium.comPowstała w 1959 koncepcja sfery zakłada, że cywilizacja będzie zdolna stworzyć ogromną sferę, która otoczy całą gwiazdę (np. nasze Słońce) i za jej pomocą będzie zdolna wykorzystywać całość wytwarzanej przez ową gwiazdę energię. Twórca koncepcji, Freeman Dyson zakładał, że megakonstrukcja nie będzie monolitem a raczej rojem cienkich płyt o grubości nie przekraczającej 3m, orbitując blisko siebie płyty poruszałyby się po bliskich orbitach a wielkość przedsięwzięcia może osiągać rozmiary całej planety. 


Jakie korzyści miałaby sfera Dysona dla cywilizacji? 

Każda z gwiazd emituje ogromne ilości promieniowania i energii, którego większość "ucieka" w przestrzeń kosmiczną i ulega rozproszeniu. Wystarczy zobaczyć jak wielki pożytek mamy z tych relatywnie niedużych ilości jakie docierają na Ziemię, możliwość skorzystania z pełnej ilości zasobów gwiazdy takiej jak nasza umożliwiłaby cywilizacji dostęp do niewyobrażalnych rezerw energii na miliony lat. Póki co jednak wciąż możemy jedynie spekulować i marzyć o tak ogromnym pomniku ludzkiej wyobraźni i technologii.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf