Odkąd kara śmierci została wprowadzona w Stanach Zjednoczonych w 1608 roku , stosowane były różne metody mające na celu wykonanie wyroku w jak najbardziej „humanitarny” sposób. Wieszanie, pluton egzekucyjny i krzesło elektryczne znamy dobrze z lekcji historii... obecnie najczęstszą formą wykonania egzekucji w USA jest śmiertelny zastrzyk. Jak się okazuje, w tej kwestii doszło do poważnych zmian w prawie.
Firmy farmaceutyczne zaczęły niechętnie sprzedawać śmiertelne dawki leków na karę śmierci a także zmniejszyła się podaż środków znieczulających. W odpowiedzi na tą sytuację, niektóre stany zwróciły się ku bardziej klasycznym formom karania. 14 maja br. gubernatorzy w Południowej Karolinie wykorzystali wszelkie środki niezbędne do wykonania drastycznych zmian w prawie, podpisując ustawę zezwalającą prokuratorom na użycie plutonów egzekucyjnych, krzesła elektrycznego w celu wykonania egzekucji na sprawcach tam, gdzie śmiertelny zastrzyk nie jest możliwy.
Według publicznych dokumentów uzyskanych w wyniku śledztwa przeprowadzonego przez The Guardian , stan Arizona może przygotowywać się do przywrócenia cyjanowodoru w komorach gazowych jako formy kary śmierci. Cyjanowodór, sprzedawany pod marką Zyklon B, był szeroko stosowany przez partię nazistowską podczas Holokaustu i był używany w komorach gazowych jako śmiertelna kara w 1900 roku, ale nie był używany przez stan Arizona od 1999 roku .
Pomimo braku wykorzystania, nowe dokumenty pokazują, że departament ds. korekt w Arizonie zapłacił 2000 dolarów za zakup składników do produkcji gazu cyjankowego, a także rozpoczął odnawianie starych komór gazowych w ASPC-Florence. W sierpniu przeprowadzono szereg testów w celu oceny ich działania i uważa się, że stan może zacząć ponownie wprowadzać tę metodę, jeśli testy zakończą się pomyślnie. Jak podkreśla Guardian, testy przeprowadzone w celu upewnienia się, że komora jest szczelna, obejmowały kilka dość prymitywnych metod, takich jak trzymanie świecy w miejscach, w których może przeciekać, aby sprawdzić, czy płomień migocze.
Dokumenty stwierdzają, że komora gazowa działa poprzez połączenie cyjanku potasu i kwasu siarkowego, tworząc cyjanowodór, który jest następnie zawarty w komorze. Taką śmierć ciężko nazwać "humanitarną" ostatnia egzekucja w komorze gazowej w Arizonie zajęła Walterowi LaGrandowi śmierć 18 minut .
Rewelacja pojawia się po tym, jak postawy zmieniły się ze śmiercionośnego zastrzyku, co wywołało oburzenie w 2014 roku, gdy więzień Joseph Wood poniósł bolesną śmierć z rąk katów. Po zastosowaniu nowego koktajlu zabójczych leków, Wood przed poddaniem się zastrzykowi potrzebował 15-krotności zalecanej ilości, a cała męka trwała prawie 2 godziny. Od tego czasu Arizona szuka alternatywnych metod, ale odmawia odejścia od kary śmierci.
Obecnie w celi śmierci w Arizonie przebywa 115 więźniów , którzy czekają na wyrok. Niedobory leków spowodowały zaległości w wykonywaniu egzekucji, które państwo chętnie wznowi. Nie ma jeszcze oficjalnego oświadczenia na temat potencjalnego wykorzystania komór gazowych, więc nie wiadomo, czy testy były hipotetyczne, czy też państwo zamierza realizować plan.
(...)Niedobory leków spowodowały zaległości w wykonywaniu egzekucji, które państwo chętnie wznowi.(...)
OdpowiedzUsuńJakie chętnie? Prezydent Biden przecież zapowiedział jej zniesienie...
absurd. nie wiem co o tym myslec. na swiecie jest coraz gorzej
OdpowiedzUsuń