poniedziałek, 14 czerwca 2021

Technologia, która pozwoli ci widzieć w nocy - bez użycia noktowizora.

Nowa technologia ultracienkiej folii naklejanej na okulary umożliwi ci widzenie w nocy. Choć wciąż jest to weryfikacja koncepcji, zespół australijskich i europejskich naukowców szczegółowo opisał w czasopiśmie Advanced Photonics, w jaki sposób przezroczysta błona może przekształcać światło podczerwone – normalnie niewidoczne dla ludzkiego oka – w światło widzialne.


Jednym z zastosowań jest to, że w przypadku standardowych lekkich okularów mogą one zastąpić obecne, nieporęczne, ciężkie gogle noktowizyjne dla żołnierzy.

„Sprawiliśmy, że niewidzialne staje się widoczne” – powiedział w oświadczeniu główny badacz dr Rocio Camacho Morales z Australian National University . „Zrobiliśmy bardzo cienką warstwę, składającą się z kryształów w skali nanometrów, setki razy cieńszych od ludzkiego włosa, którą można bezpośrednio nakładać na okulary i która działa jak filtr, umożliwiając widzenie w ciemności nocy. "

Tradycyjnie gogle noktowizyjne wykorzystują optoelektroniczne wzmocnienie obrazu, które wychwytuje niewielkie ilości światła podczerwonego odbitego od obiektów, których nie widzimy, przekształcając to światło w elektrony, które wzmacniają światło, i wyświetlając je cyfrowo w dobrze znanym niesamowitym zielonym odcieniu .

Zamiast tego pierwsza w swoim rodzaju folia jest wykonana z półprzewodnika, który jest ułożony w ultra cienką strukturę krystaliczną, aby manipulować światłem, umożliwiając przechodzenie przez niego światła widzialnego. Film przekształca nadchodzące fotony światła ze światła podczerwonego w fotony o wyższej energii, które możemy zobaczyć.

„Po raz pierwszy na świecie światło podczerwone zostało z powodzeniem przekształcone w widzialne obrazy na ultracienkim ekranie” – powiedział współautor badania, profesor Dragomir Neshev. „To naprawdę ekscytujący rozwój i wiemy, że na zawsze zmieni krajobraz w noktowizji”.

Zdaniem naukowców rozwój ten zrewolucjonizuje technologię noktowizyjną i jej dostępność. Obecnie używane przez wojsko, policję i ochroniarzy ciężkie gogle noktowizyjne mogą powodować przewlekłe urazy szyi. Lekkie okulary będą łatwiejsze i bezpieczniejsze w użyciu. Wskazują również, że technologia jest tania i łatwa do masowej produkcji. Obrazowanie w podczerwieni ma wiele zastosowań w nawigacji pojazdów autonomicznych do kontroli jakości żywności. Co ważne, zaawansowana technologia podczerwieni może być wrażliwa na wahania sygnału, co zwykle wymaga zamrażania kriogenicznego i jest kosztowne w produkcji. Dzięki zastosowaniu filmu zamiast aparatu i sprzętu wyświetlającego technologia działa w temperaturze pokojowej, co pozwala uniknąć problemów z wrażliwością i kosztami.

Najlepsze jest jednak to, że okulary można nosić w ciągu dnia bez problemu. W nocy natomiast spełniają swoją świetną funkcję noktowizyjną.  

3 komentarze:

  1. (...)Najlepsze jest jednak to, że okulary można nosić w ciągu dnia bez problemu.(...)
    Czy ja wiem... w ciągu dnia niektóre obiekty tak się nagrzewają, że mogą tam nieżle (...)świecić(...).

    OdpowiedzUsuń
  2. Wszystkim osobom zainteresowanym tematem polecam sprawdzić stronę https://ivel.pl/p20766,kamera-bezprzewodowa-wifi-4mpx-ezviz-c3t-pro.html , na której znajdziecie ofertę sklepu internetowego z najróżniejszymi systemami alarmowymi, domofonami i monitoringiem. W razie pytań, wszelkie informacje o ofercie oraz kontakt znajdziecie na stronie.

    OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf