wtorek, 20 grudnia 2011

Roboty zamiast pracowników

Chińska firma zastąpi ludzkich pracowników robotami. W ramach cięcia kosztów chińska firma Hon Hai zadeklarowała, że planuje zbudować fabrykę produkującą roboty a następnie w ciągu trzech lat stworzyć prawdziwe "królestwo robotów".

Hon Hai jest największym producentem elektroniki na świecie, firma wchodzi w skład koncernu Foxcon, który zajmuje się między innymi produkcją dla takich firm jak Nokia, Sony i Apple. Póki co dla firmy pracuje blisko 10 tysięcy robotów, jednak do 2013 roku planuje ona zwiększyć ich ilość do miliona. 

Co ciekawe wprowadzenie robotów zdaniem przedstawicieli koncernu nie oznacza wcale pozbawienie ludzi pracy a jedynie przeniesienie ich na mniej monotonne stanowiska. Jest to związane z faktem, że linie produkcyjne stworzone przez Foxcon charakteryzuje wyjątkowa monotonia i ciągle powtarzane czynności. Ich zdaniem to właśnie warunki pracy były przyczyną aż dziewięciu samobójstw na terenie fabryki w 2010 roku. W ich wyniku, aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości, firma zainstalowała specjalne siatki, które uniemożliwiają zabicie się skaczących z dachu osób. 

Powinna cieszyć informacja o tym, że chińska firma zdecydowała się postawić na nowoczesne technologie i zapewne również bezpieczeństwo i dobre samopoczucie jej pracowników. Czarnowidz może co prawda stwierdzić, że nie jest wcale pewne czy dysponujący milionową armią robotów koncern będzie jeszcze potrzebował tylu ludzi do pracy, ale być może cała inicjatywa okaże się korzystna dla wszystkich.


1 komentarz:

  1. A czy roboty będą zaopatrzone w układy autodestrukcji ?

    OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf