czwartek, 1 grudnia 2011

Senat USA dyskutuje nad ustawą zagrażającą wolności obywateli

Senat Stanów Zjednoczonych obradował w środę nad nową ustawą dotyczącą finansowania wojska. Dokument uzupełniono o kontrowersyjny ustęp poszerzający uprawnienia armii na terytorium USA. 

Ustawa zwana The National Defense Authorization Act (NDAA) ma umożliwić przekazanie 662 miliardów dolarów na rzecz wojen prowadzonych w Afganistanie i Iraku, personel wojskowy oraz bezpieczeństwo narodowe. Kwota ta będzie i tak o 43 miliardy niższa od tej jaką w zeszłym roku Kongres przekazał Pentagonowi. 

To nie pieniądze budzą jednak najwięcej kontrowersji. Propozycja ustawy zawiera bowiem ustęp, który pozwala wojsku uwięzić amerykańskiego obywatela podejrzanego o działalność terrorystyczną. Brakuje również jasno sprecyzowanych gwarancji dotyczących procesu sądowego aresztanta. 

Ustawa wzbudziła protest jednego z senatorów, Randa Paula z Kentucky: "czy na podstawie tych ustaleń nie będzie możliwym, że obywatel amerykański może zostać uznany za wroga i wysłany do Zatoki Guantanamo i bez końca więziony"?

Były kandydat na prezydenta, a także współautor poprawki do ustawy, senator John McCain odpowiedział: "Myślę, że tak długo jak jednostka, bez względu na to kim ona jest, stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych Ameryki, należy dążyć do tego by nie mogła więcej temu bezpieczeństwu zagrażać".

Ustawa zostanie najprawdopodobniej poddana pod głosowanie w czwartek, w przypadku jej zaakceptowania  przez Senat NDAA będzie jeszcze wymagać podpisu prezydenta Obamy.

Wejście w życie w ten sposób sformułowanej ustawy będzie kolejnym po ogłoszonym w 2001 roku Patriot Act dokumentem poważnie wpływającym na ograniczenie wolności obywatelskich. Do tej pory jednak obywatele USA pozostawali chronieni przez prawo uniemożliwiające, nawet pod zarzutem terroryzmu, przetrzymywanie bez prawomocnego wyroku sądowego. Interesujące, że pomysł wprowadzenia podobnej ustawy pojawił się teraz gdy w Stanach Zjednoczonych zapanował największy od dziesiątek lat kryzys. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf