piątek, 20 kwietnia 2012

GMO: Firma badająca populację pszczół wykupiona przez Monsanto

fot. bluehor/sxc.hu
Jednym z głównych argumentów przeciwko GMO i liderowi w ich produkcji firmie Monsanto jest zagrożenie jakie uprawy modyfikowanej żywności stanowią dla miejscowych populacji pszczół.

Krytycy upraw zwracają uwagę na fakt, że pszczoły giną jedynie w tych rejonach, w których stosuje się uprawy GMO. Te istotne dla ekosystemu zwierzęta są bezcenne w zapylaniu milionów roślin, w tym między innymi jabłoni, grusz, jagód, ogórków i wielu rodzajów ziół. Bez pszczół gatunki te zagrożone są wymarciem.

Skąd się bierze niepokój pszczelarzy? Wiąże się to ze specyficzna zawartością trujących protein w modyfikowanych genetycznie roślinach, jak można przeczytać na portalu PPR.pl (Pierwszym Portalu Rolnym)
Proteiny (Cry 1AB) nie wywołują śmierci pszczół, ale wpływają na zachowania żywieniowe owadów. Pszczoły dłużej zbierają i przyswajają skażony syrop i zbierają mniej pyłku, co nie wystarcza na utrzymanie ula i to przyczynia się do upadku roju. Pszczoły miodne giną tylko w miejscach, gdzie są rośliny Gnomo i to nawet na niewielkich obszarach.
Jak już na tym blogu było wskazywane kilkakrotnie, publiczna debata wokół GMO daleka jest od jakichkolwiek standardów i obywatele pozostają nieświadomi zagrożenia jakie stanowią uprawy. Co więcej, ich zwolennikom wyraźnie brakuje argumentów i próbują zamykać krytykom usta. Zamiast jednak tłuc termometr postanowili go kupić.

Jak bowiem inaczej interpretować informację, z której wynika, że we wrześniu 2011 Monsanto weszło w posiadanie jednej z największych firm zajmujących się badaniami nad pszczołami?

Firma Beelogics uważana jest za jedną z wiodących firm entomologicznych na świecie, jednym z jej głównych zadań jest monitorowanie i analizowanie źródeł wszelkich zmian w populacji owadów, jak sami piszą na swojej stronie "misją Beelogics jest stać się strażnikiem pszczół na całym świecie".


Najwyraźniej czas na zmianę tej misji.

źródło: ActivistPost


12 komentarzy:

 1. Monsanto nie Mosanto

  OdpowiedzUsuń
 2. Wychodzi na to, że albo należy wspierać aktywnie przeciwników GMO, albo przestać jeść. Jeszcze możemy działać

  OdpowiedzUsuń
 3. Źle to świadczy o wypełniania 'misji' skoro sprzedali sie Minsanto - przecież wiedzieli co to za firma i jak działa...

  OdpowiedzUsuń
 4. Warto omawiając sprawę z dziedziny "life science" podeprzeć się badaniami naukowymi a nie kolejną stroną "aktywistów".

  Publiczna debata jest bardzo intensywnie niszczona właśnie przez takie sensacyjne "newsy".(Pytania które powinni zadać sobie autorzy- Czy na takie zjawisko występuje na wszystkich polach z uprawami GM co sugeruje notka? jak ma się umieralność pszczół na polach GMO do tej na polach z klasycznymi "chemicznymi" uprawami? Czy fakt że toksyna Bt w formie oprysków jest stosowana od 90 lat nie sprawia że news jest trochę zbyt katastroficzny? )

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydaje mi się że pszczoły to jednak owady nie zwierzęta...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owady stanowią jedną z grup zwierząt. Podobnie jak ptaki, ssaki, gady, płazy, ryby... Tak więc prawdą jest, że pszczoły (owady) to zwierzęta.

   Usuń
 6. Wydaje mi się, że owady należą jednak do królestwa zwierząt, no chyba, że Twoim zdaniem bardziej pasują do królestwa grzybów albo roślin, wtedy nie mam więcej pytań...

  OdpowiedzUsuń
 7. Publiczna debata ,debatą.wynik wydaje się przesądzony - nie zatrzymamy postępu nawet jeśli nasz-ludzkości krok jest krokiem mylnym. Może autodestrukcję mamy już zaprogramowaną jako etap ewolucji? Fakty są takie ,że hipermarkety uginają się od produktów dozwolonych do handlu i spożycia( na własną odpowiedzialność) natomiast prawdziwe pożywienie zdobywa się niemal jak za pradawnych czasów - trzeba je znaleźć i zdobyć. Nabiał, miód, mięso ,warzywa,zboża w swojej niezmienionej postaci i jakości stały się towarem luksusowym.Wszystko ma swoje odpowiedniki,zastępniki i atrapy. Z ludzkich pobudek kopiemy się w głowę.Prawdziwe jest ukryte w każdym z nas z osobna. Co do GMO - ludzie ludziom zgotowali ten los...

  OdpowiedzUsuń
 8. Polecam film "Świat według Monsanto".
  To własnie jest ten tzw postęp.
  Do obejrzenia na Youtube w odcinkach z lektorem polskim:
  http://www.youtube.com/watch?v=b-3-nilTzjQ

  OdpowiedzUsuń
 9. to wlasnie jest ten koniec swiata zajmuje sie hodowla pszczol od 13 lat i to co sie dzieje w tej chwili to brak slow zwlaszcza na jesien przy opryskach na chwasty rolnicy to maja gleboko w d... opryskuja w godzinach poludniowych I W TEN SPOSOB WYGINELY MAMUTY

  OdpowiedzUsuń
 10. Przy takim działaniu wykończą pszczoły a następnie nas. Mam pszczoły i już się boję. Pieniądz jest tym co zamyka usta .

  OdpowiedzUsuń
 11. Początek końca, a cały świat patrzy i płaci...
  Skoro w Polsce hoduje się już na przemysłową skalę rzepak GMO to trudno dziwić się że również w Polsce giną pszczoły.
  Straciłam nadzieję że świat wyzwoli się od tej zarazy, niestety zamiast odchodzić to coraz więcej ludzi wchodzi w ten interes, który ma jeden cel uzależnić cały rynek żywności. Rośliny, pszczoły, zwierzęta i my ludzie staliśmy się ofiarami chciwości. Mam nadzieję, że sprawiedliwość dosięgnie chciwców.

  OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf