czwartek, 11 kwietnia 2013

Dlaczego bankowcy każą nam sprzedawać złoto, kiedy każdy z nas chciałby go mieć jak najwięcej?

Duże banki ogłaszają, że "teraz jest najlepszy czas na to, aby sprzedać swoje złoto". Ostrzegają, że rynek złota wszedł właśnie w "bessę", a cena surowca nadal będzie spadać do końca roku. Czy należy wierzyć bankowcom? Cóż, ich ostrzeżenia mogłyby być bardziej wiarygodne, gdyby nie fakt, że banki centralne na całym świecie gromadzą złoto jak szalone. Tylko w 2012 roku amerykański bank centralny skupił największą ilość złota od 50 lat...

fot. goldprice101.files.wordpress.com
Co takiego obecnie w świecie w rzeczywistości się dzieje? Po prawdziwej "powodzi" systemu finansowego z papierowym pieniądzem w roli głównej, możliwym jest, że bankowcy celowo starają się obniżyć ceny zarówno złota jak i srebra. Wydawać się może, że banki szukają pokrycia pieniądza w surowcu... czy wracamy zatem do czasów parytetu złota?

W ostatnich tygodniach prawie każda większa gazeta na świecie próbowała "wmówić" ludziom, że nadszedł czas, aby sprzedać swoje złoto. W niedawnym artykule Wall Street Journal sygnalizował: "Bank Inwestycyjny Goldman Sachs Group Inc. sugeruje, że perspektywa dla złota w ciągu ostatnich lat została zniszczona i zaleca inwestorom sprzedaż złota, które w ciągu ostatnich sześciu miesięcy zanotowało spadek aż o 12%". Większość banków w Europie wydała podobne ostrzeżenia. 

Na co powołują się bankowcy? Istnieją rzekomo dwa główne powody: po pierwsze, dotychczasowa inflacja była niska, jednak inwestorzy zaczynają na szeroką skalę dostrzegać negatywne skutki kryzysu gospodarczego co wpływać ma na zniżkę cen złota. Po drugie, dolar rozpoczął trendy wzrostowe, co także powinno uczynić ceny złota niższymi. 

Co ciekawe, według Agencji Reutersa, Cypr jest obecnie zmuszany do sprzedaży większość swoich rezerw złota, aby "pomóc finansować" program pomocowy swojego państwa ... Wydaje się zatem, że złoto (jak i srebro) będzie doświadczać bardzo intensywnych wahań cen w ciągu najbliższych kilku lat. Niektórzy podkreślają, że mimo sugestii bankowców trend ten będzie zupełnie odwrotny, a więc wzrostowy.

Czy Waszym zdaniem bankowcy mają rację? Jak Waszym zdaniem może zachować się kurs złota w najbliższym czasie?


Źródła: activistpost/grandrapidscity/kitco

Twórcą artykułu jest Victor Orwellsky, autor powieści "Kod Władzy". Powielanie treści artykułu bez podania źródła jest zabronione.
http://www.orwellsky.blogspot.com/2013/04/dlaczego-bankowcy-kaza-nam-sprzedawac.html

12 komentarzy:

 1. Jak widać chcą obniżyć ceny i kupić taniej, sprytnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Złoto zawsze będzie w cenie! Ja moich kilku monetach zarobiłem już conajmniej 15%;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe spojrzenie Autora. Osobiście uważam, że są inne cenniejsze surowce, np. ropa, uran, czy platyna. Ale gromadzić je bardzo trudno.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słuszna uwaga. Niedawno pisałem artykuł na temat uranu - już dzisiaj przez wielu nazywany jest "współczesnym złotem". Zachęcam do lektury:

   http://orwellsky.blogspot.com/2013/02/dlaczego-uran-moze-stac-sie-cenniejszy.html

   Usuń
 4. Nie ulega wątpliwości, że trzeba przyjąć postawę odwrotną, a więc nie sprzedawać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przez ostatnie 10 lat cena złota, co prawda z pewnymi fluktuacjami, jednak stale wzrastała. Surowiec ten jest obecnie sześć razy droższy niż w roku 2001. Nie należy się łudzić, że ostatnie wydarzenia polityczno-gospodarcze odwrócą ten długookresowy trend.

   Usuń
  2. Można przypuszczać, że nawet jeśli złoto traci obecnie nieco na wartości, to odbije się z podwójną siłą.

   Usuń
 5. słuszna uwaga autora na problem, polecam coś w temacie dodatkowo:

  http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/zloto-traci-na-wartosci-pozegnanie-hossy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. radze inwestować w nieruchomości. Teraz sa tanie, ale za kilka lat pójdą w górę

   Usuń
  2. Dziękuję za link do materiału. Czy i kiedy Pana zdaniem ten trend ma szansę się odwrócić?

   Usuń
  3. Góra 10 lat. Ale warto zaczekać.

   Usuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf