wtorek, 23 kwietnia 2013

Klimat na Ziemi najcieplejszy od 1400 lat!

Najnowsze badania klimatu pokazują, że Ziemia jest w "najcieplejszym momencie" od co najmniej 1400 lat. Przeprowadzona analiza wyraźnie pokazuje, że planeta najbardziej rozgrzała się pomiędzy 1971 a 2000 rokiem. Co jest tego przyczyną?

fot. mamamia.com.au
"Najnowszy dokument analizuje zmiany klimatu w możliwie najbardziej wszechstronny sposób," podkreśla Edward Cook, naukowiec z Lamont-Doherty Earth Observatory (LDEO) na Uniwersytecie Columbia. "Twierdzimy, że naturalne ocieplenie, które wystąpiło w okresie średniowiecza ponownie pojawia się dzisiaj. Co istotne, ludzie nie są odpowiedzialni za nowoczesne tendencje globalnego ocieplania się klimatu", dodaje badacz. 

Naukowcy ogłosili, że 2012 rok był dziewiątym najcieplejszym rokiem w historii Ziemi od 1880 roku. Ponadto najbardziej spójną tendencją we wszystkich regionach w ciągu ostatnich 2000 lat było długotrwałe ocieplanie spowodowane wzrostem aktywności wulkanicznej, zmniejszeniem promieniowania słonecznego, zmianami w roślinności na powierzchni ziemi oraz wahaniami orbity Ziemi. 

Obecnie żyjemy w wyjątkowo ciepłej dekadzie. Planeta nagrzewa się, a powodem tego ocieplenia jest pompowanie coraz większej ilości dwutlenku węgla do atmosfery. "Spostrzegawczy człowiek powinien zauważyć, że częstotliwość skrajnych temperatur wyraźnie wzrasta. Skrajności te mają jednak negatywny wpływ na ludzi i inne organizmy żyjące na naszej planecie", mówi James E. Hansen, ekspert NASA. 

Skutkiem dalszego ocieplania się klimatu będą ekstremalne zjawiska pogodowe. Mogą wystąpić liczne susze, fale upałów, silne wiatry, gwałtowne i intensywne opady, powodzie i osuwanie się ziemi, wzrost poziomu mórz oraz rozwój patogenów (ciał obcych). 

Czy Waszym zdaniem teoria ocieplania się klimatu jest naprawdę zasadna? I czy to także wina działalności człowieka?


Źródła: sciencedaily/phys/redorbit

Twórcą artykułu jest Victor Orwellsky, autor powieści "Kod Władzy". Powielanie treści artykułu bez podania źródła jest zabronione.
http://www.orwellsky.blogspot.com/2013/04/klimat-na-ziemi-najcieplejszy-od-1400.html

11 komentarzy:

 1. Podobno z tym ocieplaniem się klimatu to jedna wielka mistyfikacja. Chodzi o wyciąganie kasy na działania "proekologiczne".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przypomnę, że były wiceprezydent USA Al Gore dostał Nobla za swoje dokonania w dziedzinie ochrony klimatu przed ocieplaniem. Eksperci podkreślają, że gdyby startował go niej rok później, to najpewniej nigdy by jej nie otrzymał - najnowsze dane obaliły jego ekspertyzy mówiące o wzrastającej temperaturze i jej przyczynach.

   Usuń
 2. Czyli jednak robi się gorąco;)

  OdpowiedzUsuń
 3. W dziejach Ziemi wielokrotnie były okresy cieplejsze i zimniejsze. Były czasy, gdy w Polsce żyły tropikalne 5-metrowe paprocie, dzięki którym na Śląsku mamy obecnie złoża węgla. Jura, Kreda były takimi ciepłymi okresami, były też zlodowacenia, epoki lodowcowe, które swoim zasięgiem również obejmowały Polskę - dochodziły nawet w okolice Krakowa. Klimat jest zależny od wielu czynników. To że obecnie temperatura się podnosi jest oczywistym faktem, ale co z tego? Na ocieplenie się ma wpływ działalność słońca, geotermia ziemi, wybuchy wulkanów. Jak gdzieś czytałem wybuch Krakatau wyniósł w powietrze więcej gazów w ciągu kilku dni niż cała ludzkość od XVIII wieku!
  Podsumowując - klimat zmieniał się, zmienia się i będzie się zmieniał. Działalność człowieka ma na to niewielki wpływ. Trzeba dbać o środowisko, ale większą szkodą jest zatruwanie różnymi środkami wód i gleby niż spalanie paliw. A śmieszne ograniczenia UE to nic innego jak dobry biznes dla pewnych osób.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, klimatu nie przewidzisz, poza tym za krótko jako rasa ludzka żyjemy na ziemi, żeby coś w tym temacie fachowo stwierdzić...

   Usuń
  2. to fakt, klimatolodzy sami nie wiedzą co jest na rzeczy

   Usuń
 4. Tylko po co ten "parasol ochronny" przed słońcem w dzień i w nocy?!?! Wydaje mi się, że ów "parasol" nie tylko jest źródłem chemicznych opadów na ziemię, ale także zatrzymuje CO2. Klimatyczny przekręt wszechczasów. No... gdyby nie kwestia płacenia ogromnych kwot, możnaby uwierzyć w zmianę klimatu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Moim zdaniem to wielka lipa z tym ociepleniem. Czytałem kilka materiałów o ozimnieniu i jakoś to mnie bardziej przekonuję. Nie ma znaczenia w którą stronę się będzie zmieniał klimat. Trzeba dbać o planetę, a elity o to w ogóle nie dbają. Już dawno mogli byś my napędzać nasz świat energią z naturalnych źródeł (energia słoneczna, pływów wodnych, wiatru). Zanieczyszczamy glebę GMO. Elektrownie wylewają do wód jakieś gówno. Ryby masowo wymierają. Nie jest dobrze, nastał trudny czas dla tej planety, oby skończyło się to happy endem, ale szanse maleją. [matimozg]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za głos w dyskusji. Co do ryb masowo wymierających, polecam mój ostatnim artykuł w tym przedmiocie:

   http://orwellsky.blogspot.com/2013/04/tajemnica-epidemii-nano-worm-czy-smierc.html

   Usuń
 6. ciekawe wątki w temacie, uważam jednak, że klimat ociepla się bez ingerencji człowieka, te całe akcje to fikcja

  OdpowiedzUsuń
 7. Ludzie źle się za to zabierają. Jak śledzę temat w internecie to mało kto posiada rzetelną wiedzę ,za to wielu ludzi pozbawionych jest logicznego myślenia.
  Wystarczy skończyć szkołę podstawową by wiedzieć co to okres glacjalny i interglacjalny. Na lekcjach geografii też było o powstawaniu złóż kopalnych oraz o okresach geologicznych, tak wiec nie widzę sensu przywoływania tych podstawowych informacji w dyskusjach.

  OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf