poniedziałek, 8 kwietnia 2013

Naukowcy odkryli drogę do szpiegowania naszych snów

Naukowcy twierdzą, że odkryli potencjalną drogę do "dekodowania" naszych snów, co umożliwiać ma nagrywana podczas snu i przeżywana przez śniącego aktywność neuronalna. Na czym polegać ma ta technologia i komu najbardziej może na niej zależeć?

fot. redorbit.com
Zespół badaczy stworzył program pozwalający na komputerowe dekodowanie snów. Narzędzie oparte jest na aktywności naszego mózgu mierzonej na jawie i w czasie samego snu. Uczestnicy badań, którzy zostali wybudzeni ze wczesnych etapów snu, opowiadali o jego przebiegu co weryfikowane było z domysłami badaczy.

Porównano dowody aktywności mózgu, kiedy uczestnicy oglądali określone obrazy jeszcze na jawie z tymi mającymi miejsce w czasie snu. Wykorzystany rezonans magnetyczny oraz polisomnografia potwierdziły możliwość "odgadywania" naszych snów na podstawie aktywności określonych obszarów naszego umysłu i ich natężenia. 

"Nasze narzędzie może stać się prawdziwym dekoderem snów, który bazuje na aktywności mózgu. Co istotne, będzie on także użyteczny przy ujawnianiu problemów zdrowotnych, a nawet zaburzeń psychicznych badanego", podkreśla Yukiyasu Kamitani, główny autor prac opublikowanych w popularnym czasopiśmie Science. 

Zdaniem psychologów, obrazy i symbole, które pojawiają się w naszych snach posiadają określone znaczenia - tak jak np. obraz bijącego serca ma oznaczać miłość. Doznawane symbole mogą być związane ze strachem, poczuciem władzy, potrzebą zbawienia itd. Maszyna "dekodująca" nasze sny ma pomóc w procesie ich interpretacji. 

Czy Waszym zdaniem naukowcy będą w stanie skutecznie odczytywać nasze sny przy użyciu takiej technologii?


Źródła: i4u/onenewspage/redorbit

Twórcą artykułu jest Victor Orwellsky, autor powieści "Kod Władzy". Powielanie treści artykułu bez podania źródła jest zabronione.
http://www.orwellsky.blogspot.com/2013/04/naukowcy-odkryli-droge-do-szpiegowania.html

11 komentarzy:

 1. Co do pytania - na pewno zainteresuje się tym rząd. Wojsko lubuje się w takich "technikach przesłuchań" podejrzanych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja, to świetne narzędzie inwigilacji. Zwłaszcza, że sny są często odbiciem naszych przeżyć w rzeczywistości.

   Usuń
 2. Słyszałem o podobnym urządzeniu, podobno skuteczność jest całkiem wysoka

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetne urządzenie, sam chętnie sprawdziłbym o czymś śnią np. nasi politycy;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. lepiej chyba nie wiedzieć;)

   Usuń
 4. w końcu ktoś wyprzedził amerykanów, tym razem japończycy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Amerykanie dużo wcześniej rozpoczęli badania w tym zakresie, jednak (oficjalnie) nie z tak dobrym skutkiem jaki osiągają dziś Japończycy.

   Usuń
  2. racja, pewnie amerykanie nie zdradza swoich postępów w technologii tak łatwo jak japończycy

   Usuń
 5. A mnie się to kojarzy z "Rokiem 1984" czy ostatecznie z "Raportem mniejszości" czy "Equilibrium". Może i bym piał z zachwytu gdyby nie wiedza "dodatkowa" o globalistycznych marzeniach wąskiej grupy osób. Dodam, że wpływowych. Bardzo wpływowych. I nie potrzebna mi jest taka maszyna by domyślić się ich snów. Oni nawet to opisali.
  xxx

  OdpowiedzUsuń
 6. Jedyne wyjście to nie śnić;)

  OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf