czwartek, 6 lutego 2014

Odczytanie ludzkiego genomu - bliżej i taniej!

Przełomowa kwota tysiąca dolarów za odczytanie fragmentu ludzkiego genomu w końcu została osiągnięta.
fot. Shutterstock

W sprawie odczytu ludzkiego genomu możemy mówić o swoistym wyścigu, w którym rywalizują ze sobą prestiżowe uczelnie, wielkie firmy oraz małe niezależne ośrodki. Oprócz mocy obliczeniowej komputerów jedną z głównym blokad sprawiających, że proces ten trwa tak długo były do tej pory finanse, jednak wkrótce ten problem może zostać rozwiązany.

Ludzki genom liczy w sumie 3 miliardy par molekularnych, kiedy w 2003 roku opisano je po raz pierwszy przewidywane koszty odczytania całości ludzkiej struktury genetycznej na sumy znacznie przekraczające możliwości nawet najbogatszych organizacji. Wkrótce jednak w środowisku naukowych wyznaczono możliwą kwotę docelową jaka miałaby wynieść za odczytanie genomu. Postawiono na 1000 dolarów - kwotę okrągłą, łatwą do zapamiętania, a przede wszystkim na tyle niską by po osiągnięciu tego pułapu naukowcy byli w stanie zrobić dosłownie wszystko.

Na samym początku owe tysiąc dolarów wydawało się sumą zupełnie abstrakcyjną i niemożliwą do realizacji, z czasem jednak moce obliczeniowe komputerów wzrosły na tyle, że koszty powoli zaczęły spadać:


źródło: genome.govW końcu pod koniec 2013 roku cena wyniosła tylko 5 tysięcy dolarów a niedawno firma Illumina zapowiedziała, że jest w stanie osiągnąć kwotę 1 tysiąca. Z pewnością jest to krok ku szybszemu i tańszemu poznaniu pełni ludzkiego genomu, pojawia się jednak pytanie - jak zostanie to wykorzystane?

źródło

3 komentarze:

  1. Luzie mają gadzie geny ... Geny ich stwórców i władców

    OdpowiedzUsuń
  2. Ludzie zostali stworzeni przez Annunakich jako niewolnicy do wydobywania złota a a Bóg i Szatan to tak naprawdę sumeryjskie bóstwa Enki i Enil

    OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf