piątek, 8 marca 2013

Czy życie na Ziemi pochodzi z kosmosu? Nasz "genesis" wciąż pozostaje nieuchwytny

Skąd pochodzimy? To pytanie, które od tysiącleci nastręcza problemów naukowcom, teologom i filozofom. I nawet teraz, kiedy żyjemy w wieku technologii, wciąż nie mamy całkowitej pewności co do wysuwanych teorii. Obecnie możemy jedynie rozmnażać życie z już istniejących komórek. 

Skąd pochodzimy? Nauka wciąż nie jest
w stanie podać nam jednoznacznej odpowiedzi
(fot. 2.bp.blogspot.com)
Jednym z problemów jest fakt, że żywe komórki są "trudne do wykonania". Nie chodzi tylko o ich złożone struktury, ale przede wszystkim łączenie ich ze sobą w taki sposób, aby wprawić w ruch cały system metaboliczny. A to już monumentalne zadanie. 

W ostatnich latach pojawiły się kontrowersyjne koncepcje mówiące, że życie na Ziemi mogło powstać poza naszą planetą. Początkowo krytycy odrzucali taką możliwość. Swój sprzeciw argumentowali lodowatą próżnią przestrzeni i niską energią cieplną kosmicznego środowiska. Czynniki te powodują, że rozwój zaawansowanych komórek jest niezmiernie trudny. 

Jednak najnowsze badania potwierdzają, że meteoryty zawierają związki organiczne. Choć są one bardzo proste, to nie ulega wątpliwości, że powstały w przestrzeni kosmicznej. Prace te pozostawiają otwartą furtkę dla możliwości, że życie (lub przynajmniej podstawowy materiał organiczny) być może przybyły do nas "z niebios".

W celu symulacji warunków panujących w kosmosie, naukowcy z University of Hawaii stworzyli ultrawysoką komorę próżniową. Stwierdzili, że proste związki po zaistnieniu odpowiednich czynników zaczęły tworzyć bardziej skomplikowane cząsteczki organiczne. Doktor Mathies podkreślił, że "to niezmiernie fascynujące, aby uznać, że najbardziej podstawowe biochemiczne cegiełki, które doprowadziły do ​​życia na Ziemi, mogą mieć pozaziemskie pochodzenie. Nasze badania nie przeczą takiej możliwości". 

Czy nauka słusznie twierdzi, że życie na Ziemi może pochodzić z kosmosu? Czy może tylko "szukamy po omacku"?


Źródła: redorbit/dailymail/extremetech

Twórcą artykułu jest Victor Orwellsky, autor powieści "Kod Władzy". Powielanie treści artykułu bez podania źródła jest zabronione.
http://www.orwellsky.blogspot.com/2013/03/czy-zycie-na-ziemi-pochodzi-z-kosmosu.html

12 komentarzy:

  1. Jak dla mnie to sami nie wiedzą;) ale teoria z powstaniem życia najpierw w kosmosie wydaje mi się mocno prawdopodobna.

    OdpowiedzUsuń
  2. dobrze, że pozostaje jeszcze wiara, bo nauka póki co błądzi

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A wiara jest nieomylna?

      Usuń
    2. Przypominam o interesującym założeniu Pascala o bogu: " jeśli wygrasz, zyskujesz wszystko, jeśli przegrasz, nie tracisz nic" ;)

      Usuń
  3. Mnie ciekawi to, że cały oficjalny świat naukowy odrzuca możliwość stworzenia przez Boga (w co ja wierzę) lub inteligentny projekt. Ciekawym jest fakt, że naukowcy wierzący w to są szybko uciszani, zabiera im się fundusze i wyrzuca z uczelni.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Skomentuję w ten sam sposób w jaki wierzący odpowiadają mnie kiedy piszę "Boga nie ma": udowodnij. Udowodnij, że Bóg stworzył życie.

      Usuń
  4. Pod koniec życia nawet Einstein mówił, że w nauce można "zobaczyć boga", mimo, że na początku był ateistą i zupełnie go odrzucał...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda, podobny "syndrom" dotyczył wielu innych wielkich badaczy, ale i artystów.

      Usuń
  5. Einstein to żęczywiście autorytet, nieomylny człowiek a to co powiedział jest święte.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. niestety w demokracji jest tak, że zdanie noblisty stawiane jest na równi z facetem spod budki z piwem;) i jak tu nie kochać takiego systemu?;)

      Usuń
  6. Czy życie powstało w kosmosie? A my to niby gdzie jesteśmy? Zastanawiające jak wiele osób myśląc "kosmos" wyłącza z tego nie tylko Ziemię ale i Układ Słoneczny.

    Co do dowodu, że Bóg stworzył życie... Udowodnij, że nie mógł stworzyć życia. :) To zagadnienie jest przedmiotem wiary. Wiarą jest to, że Bóg istnieje i wiarą jest to, że Bóg nie istnieje. Dla mnie bardziej logiczne jest istnienie Boga. Pytanie co każdy z nas ma na myśli gdy wypowiada słowo Bóg. Bo jeśli miałby to być duchowy co prawda ale ograniczony byt w swych możliwościach to to przypomina bogów starożytnej Grecji i ja w takich bogów nie wierzę.
    xxx

    OdpowiedzUsuń
  7. Tematyka kosmosu ogólnie jest bardzo intrygująca i ciekawa, wart się w nią zagłębić :)

    OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf