czwartek, 28 marca 2013

Sposób na nieśmiertelność? W przyrodzie istnieje już od dawna!

Starość i śmierć to nieodłączne elementy ludzkiej egzystencji. Jednak w przyrodzie ewolucja obdarzyła niektóre organizmy tzw. "nieśmiertelnością biologiczną", dzięki której komórki organizmu potrafią odnawiać się i regenerować w zasadzie w nieskończoność. Warto przyjrzeć się zjawisku, które dostrzegane jest jedynie przez wąskie grono specjalistów. 

fot. davidbrin.com
Popularny The New York Times w jednym ze swoich artykułów pt. "Czy meduzy odkryły sekret nieśmiertelności?" poinformował, że gatunek Turritopsis dohrnii w trakcie obserwacji zachowywał się w sposób bardzo szczególny, wymykający się dotychczasowym znanym racjonalnym wyjaśnieniom. 

Organizm meduzy "wyraźnie nie chciał umrzeć". To co zaobserwowano było niesamowite: wiek meduzy okazał się cofać, aż do momentu kiedy organizm osiągnął swój najwcześniejszy etap rozwoju, w którym to zaczął swój cykl od nowa (!). Nie bez przyczyny Turritopsis dohrnii nazywa się potocznie "meduzą Benjamina Buttona", a to ze względu na film w którym główny bohater ze starca przemienia się w młodą osobę ('Ciekawy przypadek Benjamina Buttona').

Oczywiście choroba, drapieżnictwo, czy też niekorzystne warunki środowiskowe mogą spowodować przedwczesną śmierć organizmów obdarzonych "nieśmiertelnością", ale są to wyjątki od teorii, wedle której ich komórki mogą regenerować się w zasadzie wiecznie.

Turritopsis dohrnii to jedyny znany człowiekowi organizm posiadający zdolność całkowitego powrotu do stadium niedojrzałego płciowo po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Teoretycznie taki cykl meduza może powtarzać w nieskończoność, co oznacza, że Turritopsis nutricula jest pierwszym znanym przypadkiem "oswojenia" tajemnicy nieśmiertelności...

Czy Waszym zdaniem naukowcy z czasem będą w stanie odkryć tajemnicę tego mechanizmu i przenieść na ludzi?


Źródła: activistpost/huffingtonpost/dailygalaxy

Twórcą artykułu jest Victor Orwellsky, autor powieści "Kod Władzy". Powielanie treści artykułu bez podania źródła jest zabronione.
http://www.orwellsky.blogspot.com/2013/03/sposob-na-niesmiertelnosc-w-przyrodzie.html

10 komentarzy:

 1. To byłoby interesujące, móc przenieść ten mechanizm na człowieka.. ale myślę, że to odległa przyszłość.

  OdpowiedzUsuń
 2. Może uda nam się do tego odkrycia jeszcze dożyć;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W artykułach pojawia się pierwsza możliwa data 2045 rok.

   Usuń
 3. Kto wie, czy już tego nie odkryli i tylko bogaci z tego korzystają...

  OdpowiedzUsuń
 4. Nikomu nie jest na rękę żeby ludzie żyli wiecznie - przeludnienie, koniec zasobów na ziemi itp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ujmę to tak: bzdety o przeludnieniu. Problemem jest roztropność w gospodarowaniu dobrami naturalnymi a nie przeludnienie. Gadanie o przeludnieniu preferują ci co chcą zredukować liczbę ludzi na świecie do - obecnie - 1mld i pragną władzy absolutnej. WŁADZY. O ile mi wiadomo ziemia spokojnie wykarmiłaby 15mld ludzi.
   xxx

   Usuń
  2. Istota problemy tkwi dziś raczej w pytaniu, czy jesteśmy w stanie przenieść mechanizm biologiczny meduzy na nas samych, obecnie udało nam się go jedynie zaobserwować i opisać.

   Usuń
  3. Obawiam się, że jeszcze długo nic więcej nie zdziałamy...

   Usuń
 5. Ciekawy tekst, ale polecam coś mroczniejszego w tym temacie:

  http://technowinki.onet.pl/inne/felietony/niesmiertelnosc-juz-w-2045-r,1,5209863,artykul.html

  OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf