Codziennie media Wielkiej Brytanii informują o nastrojach obywateli. Referendum w sprawie Brexitu zbliża się coraz większymi krokami i najwięksi spekulanci nie są pewni jego wyniku. Jakie będą konsekwencje wyjścia tego państwa z Unii Europejskiej?
Opuszczenie Unii może się wiązać z daleko idącymi zmianami. Konsekwencje będą widoczne w pogłębiających się separatyzmach Szkocji i Irlandii Północnej. Czego naturalną koleją rzeczy mogą być kolejne referenda niepodległościowe w Szkocji i Ulsterze.
Oderwanie się od Unii pozwoli jednak na minimalną zmianę polityki społecznej uwalniając Albion od uciążliwych składek. Pozwoli również na ochronę przed procesami migracyjnymi, które od dawna zmieniają Wyspy w ochronę dla mniejszości. Odciąży to na krótki okres gospodarkę kraju, nie likwidując przy tym realnych społecznych napięć.
Wyjście z Unii stanie się pewnego rodzaju również precedensem, z którego możliwe że chętnie skorzystają inne państwa członkowskie. Zwłaszcza w obliczu apogeum problemów z imigrantami z Bliskiego Wschodu. Po pozytywnym referendum zachwiana gospodarka unijna i słabnąca waluta euro stanie się powodem do kolejnych ruchów dzielących państwa członkowskie.
(...)Konsekwencje będą widoczne w pogłębiających się separatyzmach Szkocji i Irlandii Północnej.(...)
OdpowiedzUsuńChyba Pan jest nie na czasie... IRA uaktywniła się już 2014, w którym to dokonała ok. 20 zamachów terrorystycznych.