wtorek, 29 listopada 2016

Jak Amerykanie sfinansowali Zimną Wojnę

Wokół zaginionych łupów z okresu II Wojny Światowej krąży wiele legend. Jedna z nich opowiada o skarbie, którego wartość szacowana była w 1945 roku na 1 bilion dolarów. "Złoto Yamashity" według jednej z teorii spiskowych zostało przechwycone przez Amerykanów i umożliwiło realizacje działań w okresie Zimnej Wojny."Złoto Yamashity" odnosi się do bogatego łupu zrabowanego przez japońskie wojska podczas II wojny światowej. Szacuje się, że wśród łupów znajdywało się dosłownie wszystko co miało wartość, Japończycy plądrowali i zabijali zabierając wszystko co możliwe z każdego miejsca, świątyń, domów prywatnych, banków. Według zachowanych informacji duże ilości złota i kosztowności przechowywane były w kilku miejscach. 


Z największą ilością skarbu wiąże się niechlubna legenda, z której wywodzi się sama nazwa "złoto Yamashity". Książę Tsuneyoshi Takeda pochodzący z japońskiej rodziny cesarskiej pomógł opracować i zbudować tunele do ukrycia skarbu, tajna operacja została nazwana "Złota Lilia".
Gdy stało się oczywistym, że Japończycy ponieśli klęskę na froncie podjęto decyzję o ukryciu najbardziej wartościowego łupu zbieranego przez cały okres wojny. 
Takeda zwołał wszystkie osoby znające lokalizację tunelu do bunkra aby świętować zakończenie prac nad przenoszeniem drogocennych łupów. Przed nadejściem świtu opuścił towarzyszy, z których praktycznie wszyscy pozostali w środku. Podłożył ładunki wybuchowe i zlikwidował jedyne wejście do tunelu. 175 osób które znajdywały się w środku zginęło od wybuchu lub później z braku dostępu do wody i pożywienia. Generałowi zależało na tym, aby nikt nie znał lokalizacji skarbu. Duża ilość złota po przegranej wojnie nie była złą perspektywą dla Japonii. 
Jedna z teorii mówi, że o wielkim skarbie jeszcze przed zakończeniem wojny dowiedzieli się amerykanie. Niektóre źródła podają, że agenci nawet wytropili transport Takedy, aby później go w całości przewieźć na teren USA. Przejęte dobra, w późniejszym okresie miały pozwolić rządowi amerykańskiemu na prowadzenie nieoficjalnych działań militarnych i wywiadowczych. Między innymi finansowanie działań w okresie zimnej wojny.

źródło: theunredacted.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf