czwartek, 5 października 2017

Zmiany, które zniszczą Unię Europejską? cz2

Rozdrobnienie, brak stabilizacji, niestabilna gospodarka najważniejszych członków. To tylko kilka z możliwych scenariuszy prowadzących do rozpadu Unii Europejskiej. Czy Brexit zapoczątkował rozpad i tak niestabilnej Unii? 

Lista kolejnych regionów, w których obywatele chcą uzyskać większą autonomię. Część 1. 

4. Nowa Kaledonia, Francja

Nowa Kaledonia, zamorskie terytorium Francji, zamieszkuje 280 tys osób, w listopadzie przyszłego roku odbędzie się referendum w sprawie odłączenia się od Francji. W 1998 r. Porozumienie z Paryżem o większej autonomii, chociaż wielu aktywistów twierdzi, że nie została w pełni przyznana autonomia.Nowa Kaledonia ma czwartą część światowych zasobów niklu, ale podobnie jak w przypadku większości kolonialnych związków, bogactwo jest odpowiednio dzielone.5. Korsyka, Francja

Korsyka to śródziemnomorska wyspa licząca 330 000 osób. 

Separatystyczny Front Wyzwolenia Narodowego Korsyki (FLNC) zakończył walkę zbrojną w czerwcu 2014 r. I obecnie popycha do politycznego rozwiązania swoich żądań.
Od 2015 r. Nacjonaliści prowadzą zebranie wyspy, ponieważ Korsyka posiada obecnie szczególny status administracyjny, zapewniający pewne uprawnienia i zachowuje silną autonomię.
Korsyka zgromadziła "niezaprzeczalną legitymizację rządu Katalonii".

6. Wyspy Owcze

W kwietniu 2018 roku zostanie przeprowadzone referendum wśród mieszkańców. Nowa Konstytucja, w której będą wypowiadać się mieszkańcy może być pierwszym krokiem do uzyskania niepodległości.
7. Lombardia i Wenecja, Włochy
Dwa zamożne regiony Włoch, chcą wstrzymania referendum zaplanowanego na 22 października tego roku. Politycy w Lombardii i Wenecji, które łącznie stanowią blisko jedną trzecią gospodarki Włoch, wymagają większego udziału w dochodach z podatków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf