wtorek, 16 stycznia 2018

Woda, która truje Amerykę


Dochodzenie, badania wskazują, że ponad połowa wody pitnej w USA zawiera pierwiastki promieniotwórcze.

Do przerażających wniosków doszła grupa badaczy, którzy jednoznacznie stwierdzili, że woda pitna we wszystkich 50 stanach zawiera elementy radioaktywne, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka. EWG przeanalizowała prawie 50 000 publicznych systemów wodnych i odkryło, że ​​zasoby wody zużywane przez 170 milionów Amerykanów zawierają elementy radioaktywne. W 27 stanach stwierdzono, że zasoby wody przekraczają ograniczenia prawne EPA.

Najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem radioaktywnym, jaki znalazła grupa EWG, był rad. Rad wchodzi naturalnie w wodach gruntowych, choć depozyty w skorupie ziemskiej. Poziomy są wyższe, gdy czynności takie jak wiercenie gazem naftowym zaburzają złoża ze skały i gleby. Kiedy to nastąpi, uwalnia jony i jest znany jako "jonizujący" . EPA klasyfikuje wszystkie zjonizowane promieniowanie jako rakotwórcze i ustala bezpieczne poziomy , które są następnie egzekwowane.

W 158 publicznych systemach wodnych używanych przez 276 000 Amerykanów, EWG stwierdziła, że ​​poziomy radu przekraczają normy prawne.

Niestety wytyczne EPA nie są tak rygorystyczne, jak mogłyby być. W 2006 r. Stanowi naukowcy z Kalifornii ustalili cele w zakresie zdrowia publicznego dotyczące promieniowania, które są bardziej rygorystyczne w odpowiedzi na podwyższone ryzyko zachorowania na raka spowodowane promieniowaniem i potencjalnymi szkodami dla płodów w czasie ciąży. Wytyczne te są setki razy bardziej rygorystyczne niż standardy ustalone przez EPA.

Gdyby przestrzegano standardów kalifornijskich, oznaczałoby to, że nie więcej niż jeden przypadek raka na milion osób był wynikiem picia zatrutej wody.

Badanie przeprowadzone w latach 2010-2015 wykazało, że około 122 miliony ludzi pije wodę, która zawiera poziomy radu powyżej tego, co według kalifornijskich naukowców jest uznane za bezpieczne, donosi Newsweek.

Grupa robocza ostrzegła, że ​​poziom promieniowania w amerykańskich wodociągach może być szkodliwy dla osób, które je piją.

„Większość pierwiastków promieniotwórczych w wodzie wodociągowej pochodzić ze źródeł naturalnych, ale to nie odbiera konieczność ochrony ludzi przez silniejszych i lepszych standardów oczyszczania ścieków” Olga Naidenko, starszy doradca naukowy w EWG, powiedział w oświadczeniu . "Miliony Amerykanów piją wodę z potencjalnie szkodliwymi poziomami pierwiastków promieniotwórczych, ale przestarzałe normy federalne oznaczają, że wiele osób nie wie o ryzyku, z którym mają do czynienia, gdy włączą kran".

Ze wszystkich stanów Teksas był regionem, w którym rad znajdował się w większości zasobów wodnych. Około 80 procent mieszkańców w stanie Lone Star ma rad w wodzie. 

EWG zestawiła tę interaktywną mapę z danymi, dzięki czemu można wyszukiwać poziomy radu w swoim kodzie pocztowym.

źródło: iflscience.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf