wtorek, 6 lutego 2018

Czy Chiny przygotowują się do wojny?

W ostatnich tygodniach w mediach niewiele pojawiało się informacji dotyczących relacji międzynarodowych z Koreą Północną. Organizacja zimowej olimpiady, dla Chin jest pretekstem do rozmieszczenia 300 tys żołnierzy wzdłuż granicy z tym państwem. Czy jest to sygnał potencjalnego kryzysu?
Według wiadomości Chosun Ilbo z Korei Południowej "Chiny przygotowują się do potencjalnej wojny na Półwyspie Koreańskim poprzez wzmocnienie obrony rakietowej w pobliżu granicy z Koreą Północną", powołując się na raport Radia Wolna Azja. "Jednostki wojskowe w Yanbian zostały przeniesione z prowincji Heilongjiang, około 300 000 żołnierzy wzdłuż granicy".


RFA cytowało północnokoreańskie źródło w Chinach, że chińscy wojskowi pod koniec ubiegłego roku rozmieścili kolejną baterię rakietową w dywizji pancernej w Helong, na zachód od Longjing w Yanbian Korean Autonomous Prefecture. Teraz rozmieszcza baterie obrony rakietowej w pobliżu północnokoreańskich zbiorników nad rzekami Apnok i Duman.

Powodem zwiększonej obecności pocisków jest to, że chińskie wojska na obszarze przygranicznym mogą zostać zmiecione, jeśli Północ zrzuci brzegi zbiorników lub zostaną one zniszczone przez pociski lub uderzenia powietrza - dodaje źródło.

24 stycznia tajwańska centralna agencja informacyjna poinformowała, że  pierwsza chińska jednostka wojskowa, która przekroczy granicę na północ w przypadku wojny na Półwyspie Koreańskim, została uzbrojona w najnowocześniejszą technologię ziemia-powietrze pociski przeciw samolotom i rakietom południowokoreańskim i amerykańskim .

Zgłoszone rozmieszczenie pojawia się na kilka dni przed rozpoczęciem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2018 roku w Korei Południowej.

To, co jest charakterystyczne w tej eskalacji, to fakt, że reżim Kim Dzong Un - przynajmniej optycznie - próbował "odwilżyć" stosunki z Seulem, życząc rządowi Korei Południowej "udanej" konkurencji i mając nadzieję na "złagodzenie napięć militarnych" przed gry zaczynają się. W rzadkim przypadku koreańskiej jedności Korea Północna i Południowa zamierzają wkroczyć na ceremonię otwarcia pod "zjednoczoną flagą koreańską" i połączyć swoje kobiece drużyny hokejowe.

W międzyczasie, Trump był zajęty realizacją swoich wewnętrznych planów, aby zaangażować się w kłótnie na Twitterze i porównywanie wielkości guzów nuklearnych z Kim Jong-Un, pozwalając, by napięcie między dwoma uzbrojonymi w broń nuklearną narodami zmniejszyło się w ostatnich tygodniach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf