środa, 12 czerwca 2019

ISIS w Afganistanie jest teraz bardziej niebezpieczny niż talibowie

Według niektórych ekspertów grupa ISIS w Afganistanie stanowią większe zagrożenie niż talibowie interesami zarówno afgańskimi, jak i zachodnimi, którzy ostrzegają, że wielu z ich bojowników przenosi się tam z Bliskiego Wschodu. Było to pod koniec 2014 r., Kiedy Państwo Islamskie, znane wcześniej jako Islamskie Państwo Iraku i Syrii (ISIS), pojawiło się w Afganistanie. 

Wkrótce w Afganistanie pojawił się oficjalny oddział bojowników, nazywając się państwem islamskim - Prowincja Khorasan. Obserwatorzy bezpieczeństwa oszacowali siłę grupy na mniej niż 150 uzbrojonych bojowników, w większości pakistańskich talibów, którzy szukali schronienia w Afganistanie, lub małe kadry afgańskich talibów, którzy realizowali bardziej zglobalizowany program salafistyczny. Wspomagana przez rosnącą na całym świecie sławę swojej organizacji macierzystej w Iraku i Syrii, Państwo Islamskie - Prowincja Chorasan powiększyło się w 2015 i 2016 roku. Do jego kadr zbrojnych dołączyli salafici-dżihadyści z Azji Środkowej i subkontynentu indyjskiego, a także radykalni muzułmanie z północno-zachodniej prowincji Xinjiang w Chinach. W 2016 r., Gdy państwo islamskie zaczęło wycofywać się na Bliskim Wschodzie, bojownicy stamtąd stopniowo zaczęli zmierzać do Afganistanu, zwiększając liczebność oddziału prowincji Khorasan w organizacji.

Dziś siła Państwa Islamskiego w Afganistanie koncentruje się w czterech północno-wschodnich prowincjach Afganistanu, Nuristan, Nangarhar, Kunar i Laghman. Prawie wszystkie z tych prowincji graniczą z Pakistanem, a żadna nie znajduje się daleko od stolicy Afganistanu, Kabulu. Według Associated Press 'Kathy Gannon, która napisała obszerny artykuł o obecnym stanie Państwa Islamskiego w Afganistanie, głównym celem militarnym oddziału prowincji Khorasan jest rozszerzenie jego terytorium. Niektórzy uważają, że Państwo Islamskie chce pewnego dnia podbić Jalalabad, miasto liczące prawie 400 000 mieszkańców, które służy jako centrum administracyjne prowincji Nangarhar. Ta aspiracja nie jest urojeniem; Gannon cytuje bezimiennego urzędnika wywiadu USA, który twierdzi, że Państwo Islamskie jest teraz bardziej śmiertelnym zagrożeniem niż talibowie dla bezpieczeństwa Afganistanu i Zachodu. Muzułmańscy bojownicy zdobywają coraz bardziej wyrafinowany sprzęt wojskowy, co umożliwia im poszerzenie możliwości taktycznych. Ponadto, w przeciwieństwie do Talibów, którzy w dużej mierze stosują politykę ograniczania ataków na cele rządowe i wojskowe, Państwo Islamskie wydaje się celowo atakować cywilów. Co więcej, eksperci ds. Bezpieczeństwa postrzegają te ataki jako „praktyki prowadzące do jeszcze większych ataków w Europie i Stanach Zjednoczonych”. Innymi słowy, Państwo Islamskie - prowincja Khorasan aktywnie wykorzystuje swoją afgańską bazę do planowania „ataków zewnętrznych w USA i Europie [i] to tylko kwestia czasu”, zanim się to wydarzy, mówi amerykański urzędnik wywiadu.

Według Gannona wzrost Państwa Islamskiego w Afganistanie jest tak alarmujący, że niektórzy eksperci ds. Bezpieczeństwa zaczynają postrzegać talibów jako potencjalnego partnera Zachodu w powstrzymywaniu niebezpieczeństwa. Jeden z ekspertów twierdzi, że talibowie pozostają więksi i silniejsi niż Państwo Islamskie, a ich bojownicy „znają teren [i] terytorium” północno-wschodniego Afganistanu. Ponadto Państwo Islamskie wypowiedziało wojnę Talibom, a dwie grupy są aktywnymi przeciwnikami w regionie. Gannon twierdzi, że Rosja nie byłaby przeciwna pomysłowi wykorzystania talibów do walki z Państwem Islamskim. Jak donosi intelNews w zeszłym miesiącu rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa ostrzegła, że ​​tysiące bojowników państwa islamskiego działało w północnych regionach Afganistanu i próbowało zdestabilizować byłe republiki radzieckie ze znacznymi populacjami muzułmańskimi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf