wtorek, 18 czerwca 2019

Starożytne cywilizacje, o których nie słyszałeś - Dolina IndusuSłowo „cywilizacja” jest otwarte na interpretację, archeolodzy zwykle odnoszą się do starożytnych cywilizacji jako społeczeństw ludzkich „o wysokim poziomie rozwoju kulturalnego i technologicznego”. Chociaż na przykład uważa się, że aborygeńscy mieszkańcy Australii są najstarsza nieprzerwana kultura zamieszkująca Ziemię, ich koczownicze nawyki i brak infrastruktury zazwyczaj oznaczają, że nie są zaliczane do cywilizacji. To jest otwarte na wiele dyskusji.


Większość ludzi słyszała o starożytnych Egipcjanach, Aztekach i Inkach . Ale istnieje wiele innych starożytnych cywilizacji, które nie są tak dobrze znane, ale które pozostawiły po sobie kuszące spojrzenie na starsze i bardzo odmienny sposób życia. Oto tylko niektóre z nich.Cywilizacja doliny Indusu znajdowała się na obszarze obejmującym części współczesnego Pakistanu, Afganistanu i Indii, na równinach w pobliżu rzeki Indus. Archeolodzy odkryli dowody społeczności rolniczych, a także całych miast.

Dwa wybitne miasta, które zostały wykopane, to Mohenjo-Daro i Harappa. Odkryli, że wiele domów ma własne studnie i łazienki, a także zaawansowany podziemny system odwadniania. Dokumenty znalezione w Sumerii przedstawiały wydarzenia religijne i artystyczne, które miały miejsce w tych obszarach i opisywały ich „egzotyczne”.

Ludzie z Doliny Indusu mieli system pisania , ale do tej pory próby rozszyfrowania przykładów ich pisania, znalezionych na tabliczkach ceramicznych i miedzianych, zawiodły.

Nie jest jeszcze jasne, czy Dolina Indusu była cywilizacją samą w sobie, czy też stanowiła część większego królestwa. Byłoby prawdopodobne, że gdyby był częścią większego królestwa, znaleziono artefakty pokazujące to - na przykład posągi znanych królów lub przedstawienia wojen, ale do tej pory nie znaleziono takich artykułów. 

Jest całkiem możliwe, że "ludzie z rzeki Indus" byli odizolowaną cywilizacją z własnym językiem i stylem życia, który dopiero teraz zostaje odkryty. Jedną z wielu odkrytych konstrukcji jest Wielka Łaźnia w Mohenjo Daro, o powierzchni 83 metrów kwadratowych (897 stóp 2 ), która prawdopodobnie była używana do rytualnej kąpieli.

Przyczyna upadku cywilizacji jest niejasna. Historycy opracowali szereg możliwych teorii, w tym wysychanie rzeki lub alternatywnie, powódź, trudności handlowe z Mezopotamią lub inwazję nieznanego wroga.

źródło zdjęcia: wikimedia.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf