piątek, 25 maja 2012

Czas na biokomputery!

Czy superkomputery przyszłości będą opierać się na działaniu bakterii? 

Portal BBC poinformował, że współpracujący przy wspólnym projekcie pracownicy Uniwersytetu w Leeds oraz Tokijskiego Uniwersytetu Rolniczego i Technologicznego odkryli nowe właściwości bakterii Magnetospirilllum magneticum. Żywiący się żelazem mikrob staje się mikromagnesem przypominającym te stosowane w dyskach twardych komputerów.


Zdaniem naukowców istnieje szansa, że te specyficzne właściwości będzie można wykorzystać w budowie nowej generacji komputerów. Wszystko dlatego, że obecne rozwiązania wymagają pracy na podzespołach o coraz mniejszych rozmiarach, które trudniej wyprodukować.

"Poszczególne elektroniczne części komputerów stają się coraz mniejsze, dlatego też powoli zbliżamy się do granic możliwości tradycyjnej produkcji. (...) Natura wyposażyła nas jednak z idealnym narzędziem umożliwiającym radzenie sobie z tym problemem."
 - stwierdziła dr Sarah Staniland z Uniwersytetu w Leeds.

Naukowcom dzięki zastosowaniu bakterii udało się stworzyć mikrołącza składające się z żywych organizmów. Takie miniaturowe łącza są w stanie przesyłać sygnały z jednej grupy komórek do drugiej a co za tym idzie mieć zastosowanie przy budowie nowego typu biologicznego komputera. Co więcej zdaniem badaczy istnieje duża szansa, że rozwiązania te znajdą zastosowania również w medycynie.

Wykorzystanie mikroorganizmów do produkcji komputerów, jeśli okaże się odpowiednio opłacalne w produkcji, może doprowadzić do ogromnej rewolucji w technologiach informatycznych. Ciekawe czy oparte na bakteriach komputery również będą musiały sobie radzić z wirusami?


źródło: BBC

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf