wtorek, 12 czerwca 2018

Konsekwencje chińskiego monopolu cz1.


Chińczycy mają plan jak niektórzy twierdzą z przekorą "zawładnięcia światem". Chiny są zdeterminowane, aby stać się kolejną supermocarstwem na świecie. Prezydent Xi Jinping publicznie oświadczył, że chce, aby Chiny dyktowały warunki do 2050 roku.


Jakich konsekwencji możemy się spodziewać?

1. Afryka

Wzrost potęgi Chin, będzie oznaczać zmiany, które na pewno odczują mieszkańcy Afryki.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak wielką rolę Chiny odgrywają już w Afryce. Chiny są obecnie największym źródłem pomocy dla tego kontynentu na świecie. Przewiduje się, że do roku 2025 kwota inwestycji na terenie Afryki będzie rzędu 1 biliona dolarów. [1] Władze Chin podkreślają, że uzyskują sześciokrotny zwrot z każdego dolara, który inwestują w Afryce.

Afryka stała się jednym z najbliższych partnerów handlowych Chin, w zamian Chiny lobbowały, aby doprowadzić do zwiększenia liczby państw afrykańskich w ONZ, co oznacza, że ​​wraz z rozwojem Chin Afryka będzie się z nią rozwijać. Wszystko pod nadzorem rządów w Chinach.
Z drugiej strony, warto jest zwrócić uwagę, że Chiny nie dopuszczają się bezpośredniej ingerencji w rządy danego kraju. Finansują jedynie inwestycje, z których profity czerpią osoby stojące w danym momencie u władzy. Nie interesują ich zatem kwestie związane z łamaniem praw człowieka, ewentualną wojną domową w kraju.

2. USA
Ekspansja chińskiego rządu może być bardzo dotkliwa dla USA. Istnieje bowiem ryzyko depresji ekonomicznej wynikającej choćby z utraty kontroli dolara nad transakcjami międzynarodowymi. 

W tej chwili Ameryka jest w świetnym miejscu, ponieważ dolar jest używana w niemal wszystkich międzynarodowych transakcjach handlowych. Dolar amerykański traktowany jest można powiedzieć nowy złoty standard, co utrzymuje gospodarkę amerykańską na względnie stałym poziomie.

Publicznie zadeklarowali swój plan, aby chiński juan zastąpił dolara amerykańskiego standardem handlu międzynarodowego, co spowoduje mocny cios dla dolara. [2]

Po drugie, że dolar traci swoją pozycję jako waluta handlu międzynarodowego, Stany Zjednoczone popadną w depresję. Stany Zjednoczone niemalże z dnia na dzień stracą dwa procent swojej produkcji ekonomicznej. Ceny importowe będą rosły, ceny eksportowe spadną, to w krótkiej perspektywie może doprowadzić do szybkiego wzrostu bezrobocia.

3. Praca u podstaw czyli coś, co rozumieją doskonale Polacy
Chiny nie ingerują bezpośrednio w działania rządów poszczególnych krajów. Nie jest to jedynie finansowanie inwestycji. Chiny rozpoczynają ekspansję edukacji- zaczęły wpływać na szkoły w innych krajach. Ustanowili kontrolowane przez państwo instytuty Konfucjusza w 1500 różnych szkołach w 140 krajach. Szkoły te mają chińskich nauczycieli, którzy są specjalnie poinstruowani, aby wspierać "chiński model rozwoju" i "poprawiać" błędne przekonania dotyczące Zachodu na swoich zajęciach. Na uniwersytetach w Chinach  jest więcej afrykańskich studentów niż USA i Wielka Brytanii razem.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf