środa, 6 czerwca 2018

Nie miej złudzeń twoje dane nie są bezpieczne na Facebooku

W ostatnim czasie nie ma osoby, która by nie otrzymała wiadomości mailowej z tytułem m.in. "Twoje dane są u nas bezpieczne". Nie ma także osoby, która nie usłyszałaby o zmianach jakie w prawie wprowadza RODO. Niewiele jednak osób, wie jak brak tych przepisów był wykorzystywany.


Facebook nie stosuje się do polityki ochrony danych osobowych. Największy portal społecznościowy na świecie, przekazał dane chińskiej firmie telekomunikacyjnej co zostało dokładnie opisane w raporcie rządowym Stanów Zjednoczonych, raport dotyczył zagrożenia bezpieczeństwa danych. New York Times ujawnił, że Facebook rutynowo udostępnia prywatne dane swoich użytkowników czterem chińskim firmom od co najmniej 2010 roku. Proceder przekazywania danych prawdopodobnie rozpoczął się w 2007 roku, kiedy portal społecznościowy chciał zachęcić takie firmy jak Lenovo, Oppo, TCL czy Huawei do tworzenia aplikacji, przyjaznych Facebookowi. Jednocześnie wielokrotnie w mediach można było przeczytać, że firma Huawei jest bardzo bliska rządowi chińskiemu i agencji wywiadowczej. W 2011 r. US Open Source Center, które działa jako otwarte biuro wywiadowcze Biura Dyrektora Wywiadu Narodowego, stało się pierwszą amerykańską agencją rządową, która otwarcie łączyła Huawei z chińskim wywiadem. Powiedział, że Huawei polegał na serii formalnych i nieformalnych kontaktów z Chińską Ludową Armią Wyzwolenia i Ministerstwem Bezpieczeństwa Państwowego, które nadzorują i zarządzają chińskim wojskowym i cywilnym aparatem wywiadowczym. W 2013 r. Rząd brytyjski przeprowadził oficjalny przegląd zaangażowania Huawei w brytyjskie centrum oceny bezpieczeństwa cybernetycznego w hrabstwie Oxfordshire, Anglia, po raporcie brytyjskiego parlamentu, który wzbudził poważne obawy co do powiązań chińskiej firmy z rządem w Pekinie. W zeszłym roku australijski rząd wyraził zaniepokojenie planem Huawei, by zapewnić szybki dostęp do Internetu Wyspom Salomona, niewielkiej wyspie na Pacyfiku, z którą Australia dzieli zasoby Internetu.
W oświadczeniu Facebook powiedział, że wszystkie dane udostępnione Huawei pozostały przechowywane na telefonach użytkowników i nie zostały pobrane na prywatne serwery chińskiej firmy. Stwierdził także, że do połowy czerwca "wycofa" umowę dotyczącą udostępniania danych z Huawei. The Times zauważył jednak, że Facebook został oficjalnie zakazany w Chinach od 2009 roku. Założyciel Facebooka Mark Zuckerberg odwiedził Chiny w październiku zeszłego roku i spotkał się z premierem Chin Xi Jinping i innymi wyższymi urzędnikami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf