czwartek, 21 czerwca 2018

Skanowanie twarzy w Chinach

Mowy, zaawansowany system rozpoznawania twarzy, który może teoretycznie skanować całą chińską populację 1,3 miliarda ludzi w ciągu jednej sekundy, po cichu wszedł do służby z aparatem bezpieczeństwa publicznego w 16 lokalizacjach w Chinach, aby pomóc policji w rozprawieniu się z przestępcami i poprawie bezpieczeństwa.

Jednak jego nazwa, Sky Net, w jakiś sposób przypomina niesamowitą inwigilację, o której pisał George Orwell w powieści " Nineteen Eighty-Four".
Xinhua informuje, że dzięki wykorzystaniu rozpoznawania twarzy i technologii Big Data system może dokładnie i natychmiast identyfikować twarze ludzi pod różnymi kątami i w słabych warunkach oświetleniowych, nawet jeśli ludzie są w ciągłym ruchu, tak jak podczas jazdy po ruchomych schodach lub prowadzenia samochodu.

System jest wystarczająco szybki, aby przeskanować populację Chin w ciągu zaledwie jednej sekundy, a do skanowania każdego i każdego na świecie potrzeba tylko dwóch sekund, z dokładnością do 99,8%, twierdzi główny programista Yuan Peijiang. Kamery monitorujące na ulicach nieustannie karmią policję lokalizacjami wszystkich mieszkańców, a tysiące kamer telewizyjnych o zamkniętych obwodach mogą śledzić ruchy ludzi bez przerwy.

W zeszłym roku ponad 2000 uciekinierów zostało zatrzymanych za pomocą Sky Net w jednej prowincji, która uczestniczyła w pilotażowym uruchomieniu systemu, chociaż Xinhua nie określił nazwy tej prowincji.
Po wprowadzeniu danych dotyczących twarzy osoby, kamery monitorujące w całym kraju mogą go zidentyfikować w chwili pojawienia się na ulicy, powiedział Li Wei, ekspert ds. Zwalczania terroryzmu w China Institute of Contemporary International Relations.

Xinhua nie podał więcej informacji o twórcy Sky Net, ale uważa się, że firma technologiczna HikVision z siedzibą w Zhejiang, która ma już uścisk na globalnym rynku bezpieczeństwa i nadzoru, współpracowała z ekspertami chińskiego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w uruchamianiu i utrzymywaniu systemu.

Technologia rozpoznawania twarzy jest szeroko stosowana w zwalczaniu terroryzmu i zwalczaniu przestępczości, a także pomaga zlokalizować zaginione osoby i uprowadzone dzieci.

W czerwcu ubiegłego roku system zdołał stworzyć profil twarzy zaginionej dziewczyny w północno-zachodnim regionie Chin Xinjiang Ujghur, po prostu skanując stare zdjęcie sześcioletniego, zrobione kilka lat temu. Wkrótce znaleziono dziewczynę po tym, jak została zauważona przez kamerę monitorującą przed targiem.

Li podkreśliła, że ​​dane w systemie są bezpieczne, ze ścisłym nadzorem rządu, który zapobiega nieautoryzowanemu użyciu lub przechwyceniu.

Zhao Zhanling, radca prawny Społeczeństwa Internetowego Chin, powtórzył, że informacje o twarzy były gromadzone tylko w miejscach publicznych, a zatem nie naruszały prywatności ludzi, dodając, że raporty przeciwne zachodnim mediom były "stronnicze i nieświadome".

"Kamery nadzoru są wszędzie w swoich krajach" - powiedział ekspert prawny Xinhua.

Artykuł pierwotnie ukazał się w serwisie Asia Times.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf